Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Edukacja Forum: nauka, edukacja, szkoly, uczelnie, nauczyciele.
squer
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2019, 00:20

Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: squer » 06 maja 2019, 00:32

Cześć.
Chodzę do 1 klasy technikum, profil informatyk.
W młodości coś tam sie interesowalem tymi kompami. Po pójsciu na tne kierunek niestety to wszystko stało się dla mnie takie mniej interesujące.
Mówili mi żeby wybrać taki kierunek jaki się lubi, bo przecież potem na 90% będziemy w nim pracować. Myślałem ze to jest informatyk, niestety nie. Co prawda mógłbym skończyć szkołę i zajmować się składaniem komputerów bo to jedyne co mnie akurat w dziedzinie informatyki choć trochę interesuje ale póki jeszcze jestem na wczesnym poziomie edukacji chciałbym posłuchać od kogoś jakiej rady, może ktoś by mi podsunął jakiś kierunek, zawód który by mnie interesował. To czym sie interesuje niżej :)


Generalnie jestem osoba która nie lubi fizycznej pracy. Lubię motocykle, więc kiedyś myślałem nad mechanikiem. Pomagało się kiedyś robić parę aut i nie mam na to nerwów. Jak nie mogę czegoś odkręcić czy jest słaby dostęp to za szybko sie denerwuje haahha :).
Mówie sobię "Fajnie, pojde na informatyka, bede siedzial za biureczkiem i zarabiał 10 koła na miesiąc". Dokładnie właśnie tak wygląda sposób myślenia większości osób idących na ten kierunek co sam widzę po swojej klasie.

Mimo to jednak martwię się o swoją przyszłość ponieważ nie chce zostać na "garnuszku rodziców"

Dobrze mi idzie handel. Kiedyś za małolata handlowało się elektroniką, takie "dorabianie" Tu sprzedam telefonik, 5 dyszek zarobie, tu następny i tak się dorabiało. W końcu kupiło się pierwsze auto, lekko naprawiło i sprzedalo z zyskiem ponad 2 tysiące :) Potem że sie biznes rozkrecil to zalozylo sie dzialalnosc i tak jakos to teraz idzie . oczywiscie nie zajmuje sie tym sam tylko z ojcem. Mozna to traktowac jako dorabianie, jeśli mialbym z tego żyć to ciężko.
mega interesują mnie właśnie dziedziny handlu. Myślałem żeby iść na przedstawiciela handlowego, po ojcu. Jednak wyszło na to że się nie zdecydowałem i poszedłem na tego informatyka.
Dobra bo troche namieszałem w temacie. Interesuje mnie handel, lubie sobie zarobić pare stówek czy tysiaka na czysto na czymś, i myślę że w dobrze bym się w tym czuł. Niestety nie mam pojęcia jak bym to mógł wykorzystać. Zmienić kierunek? Tylko na jaki? sam nie mam pojęcia :) Może doświadczone osoby powiedzą mi co by zrobiły na moim miejscu? nadchodzi koniec roku szkolnego, więc teoretycznie mógłbym sie przepisać do innej szkoły.

Problem w tym że sam nie wiem czego chcę, i chyba potrzebuje jakiegoś "oświecenia" od kogoś.
miracle
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 1156
Rejestracja: 25 sie 2015, 14:12

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: miracle » 06 maja 2019, 10:06

Warto wybierać kierunki techniczne, jest po nich praca.
squer
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2019, 00:20

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: squer » 06 maja 2019, 20:16

praca bedzie po technikum. Ale jak ktos cos bedzie potrafic w zawodzie, bo jak bedzie gamoniem to nie tak latwo jak sie wydaje. A praktyki jest bardzo malo
squer
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2019, 00:20

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: squer » 07 maja 2019, 00:36

Myslalem przez jakis czas o Policji ale szybko ten pomysł mi wypadł z głowy. raczej nie dla mnie
bella3
Level 1
Level 1
Posty: 441
Rejestracja: 15 kwie 2013, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: bella3 » 18 maja 2019, 23:38

Przede wszystkim wybrany kierunek powinien być zgodny z zainteresowaniami, jeśli praca której się w przyszłości podejmiemy będzie zajmować większość dnia to lepiej by była dla nas ciekawa i satysfakcjonująca. Również te niszowe zawody ktoś wykonywać musi. Oczywiście taką pracę zdobyć też trudniej, konkurencja większa. Znaczenie będzie CV jakie będziemy posiadać. Każda rubryka ma znaczenie, również zainteresowania https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1341/zainteresowania-w-cv-co-wpisac, im ciekawsze takie CV tym większa szansa, że zostanie zauważone przez pracodawcę.
trik01
Level 1
Level 1
Posty: 342
Rejestracja: 24 mar 2018, 20:25

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: trik01 » 14 lip 2019, 01:23

Wybór kierunku zawodowego nie u wszystkich łatwo przebiega, nie wszyscy mają skonkretyzowane plany. Gdybyście zastanawiali się nad studiami to ciekawe kierunki, jak najbardziej na czasie oferuje http://www.wseiz.pl/en/studia . Od zarządzania, po ochronę środowiska czy informatykę. Wybór kierunków jest bardzo różnorodny, warto sprawdzić ofertę tej uczelni.
karolina1918
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 03 lut 2018, 13:53

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: karolina1918 » 14 lip 2019, 18:29

Jeśli faktycznie informatyka to twój konik, to może nie warto z tego rezygnować? Rynek IT w dzisiejszych czasach jest niesamowicie rozwinięty, a ogarnięci informatycy poszukiwani niemal w każdej firmie w branży. Ja również zawsze chciała iść w informatykę, ale nie do końca widziałam się w pisaniu kodu codziennie, po 8h. To jednak trzeba naprawdę lubić. Dlatego zdecydowałam się, że po ukończonych studiach zrobię sobie jeszcze podyplomowe z jakiegoś kierunku powiązanego z IT, ale nie do końca z programowaniem. Zastanawiam się nad user experience design na WSE: http://www.podyplomowe.wse.krakow.pl/ux-business-design, bo bardzo podoba mi się praca, która ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy, jest połączeniem informatyki i analityki i ogólnie jest bardzo ciekawa i inspirująca, a do tego ciągle się rozwija. Ktoś z Was może ukończył taki kierunek i może się wypowiedzieć jak to naprawdę wygląda? :)
SteffAnja
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 02 lis 2017, 10:29

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: SteffAnja » 15 lip 2019, 17:40

Często już liceum wybieramy ukierunkowane pod tym jaki zawód planujemy wykonywać:) Jednak tu jeszcze nie jest za późno żeby zmienić decyzje. Wybierajcie nie tylko odpowiednie kierunki, ale i także uczelnie z renomą i gwarantujące dobre warunki kształcenia. Tu oferta uczelni z Sopotu https://www.ssw-sopot.pl powinna was zainteresować. Tu możecie liczyć na zajęcia w małych grupach, a także szeroką kadrę wykładowców, którymi są także przedsiębiorcy, freelancerzy - praktycy.
Awatar użytkownika
mirek48
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2019, 19:34
Lokalizacja: Mława

Re: Pomoc w wybraniu kierunku zawodowego.

Postautor: mirek48 » 29 lip 2019, 19:45

Należy wybrać, to co się najlepiej czuje.

Wróć do „Edukacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość