Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Forum RTV - co kupić? Opinie, informacje, komentarze o sprzęcie RTV. Sprzęt Hi-Fi, wzmacniacze, kolumny głośnikowe, głośniki, odtwarzacze CD, DVD, Blu-ray, telewizory, LCD, LED, PLAZMA.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Postautor: abrakadabra » 10 sty 2013, 16:57

Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Obrazek

Planując kupno nowego sprzętu RTV nie wypada się kierować promocją lub nachalną reklamą. Typowy Polak spędza przed odbiornikiem telewizyjnym sporo godzin dziennie. Nawet gdy nie jest wideo-fanem to i tak telewizor w jego domu ma ważna funkcję.Przy dzisiejszym postępie techniki w wyrobie elektroniki, trudno nadążyć za nowymi trendami. Skoro planujesz więc kupno telewizora, opisuję tu kilka najważniejszych właściwości na które musimy zwrócić uwagę przy jego kupnie.

Rozdzielczość to parametr wyznaczający liczbie pikseli w poziomie i w pionie. Im ilość pikseli wyższa, tym ekran wyraźniejszy , posiadający więcej szczegółów. Klienci zamierzający zakup telewizora plazmowego czy też ciekłokrystalicznego mogą odczytać rozdzielczość w instrukcji. Dla typowych telewizorów kineskopowych standardowo wynosi ona 720×576.

Myśląc o HDTV musimy wziąć ten parametr pod uwagę. Czy ekran jest uznany za zdolny do wyświetlania sygnału HD?
Telewizja HDTV stosując transmisją cyfrową dostarcza obraz faktycznie pozbawiony przekłamań i zniekształceń. Obraz tak powstały może mieć nawet do pięciu razy lepszą rozdzielczość jak ma to miejsce w TV analogowej. Ta technika pozwala na otrzymywanie niezwykle wyrazistego obrazu – brak zniekształceń, odbić i przekłamań na brzegach konturów. Należy pamiętać , że telewizja HDTV nadaje w formacie panoramicznym 16:9. Pomimo, że rozdzielczość wpływa znacząco na cenę sprzętu, trzeba zwrócić uwagę na zysk idący z kupna takiego telewizora.

Kontrast jest ustalany na podstawie stosunku najjaśniejszej bieli, jaką dany telewizor może wyświetlić, do najciemniejszej czerni. Uważa się, że im większy współczynnik kontrastu, tym lepszy ekran, bo czerń będzie ciemniejsza, a biel bielsza.

Kontrast podawany jest jako grupa dwóch liczb (np.1000:1), gdzie pierwsza z nich praktycznie oznacza ile razy intensywniejsze jest światło emitowane przy wyświetlaniu jasnej bieli w stosunku do jasności emitowanego przy absolutnej czerni.

Jasność wyrażona w jednostce cd/m? mówi jaka jest największa jasność obrazu możliwego do otrzymania na danym ekranie. Teoretycznie im większa jest jasność obrazu, tym większą ilość kolorów i ilość szczegółów. Zupełnym standardem dla telewizorów LCD jest jaskrawość od 450 do 600 cd/m?.

Czas reakcji (odpowiedzi) to parametr wyrażony w milisekundach określa szybkość z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Zbyt wielki czas reakcji może objawić się smużeniem i zlewaniem się fragmentów obrazu . Więc czym mniejsza wartość tego parametru tym lepiej.

Wypisane tu parametry to tylko minimum, jakie należy porównać , telewizory mogą mieć dużo dodatkowych funkcji, wodotrysków, które nie decydują o jakości lecz o funkcjonalności sprzętu. Nie trzeba kierować się przy kupnie nowego odbiornika, tym że ma nam działać dziesięć lat lub więcej. Nowoczesna elektronika szybko się starzeje. Nawet gdy telewizor się szybko nie popsuje to i tak trzeba go będzie wkrótce zmienić , aby zdążyć za ofertą producentów. W niedługiej przyszłości czeka nas telewizja cyfrowa, konieczność kupna zewnętrznych dekoderów albo nowszego telewizora.

Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/czy-warto-wyrzucac-stary-telewizor/">Czy warto wyrzucać stary telewizor?</a> - Tmos
MoniaBest
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 21 gru 2016, 13:46

Re: Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Postautor: MoniaBest » 22 gru 2016, 14:31

Być może taki telewizor będzie miał wartość numizmatyczną, za 50 lat...Moim zdaniem lepiej taki telewizor wyrzucić i już.
Pinio
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2017, 11:41

Re: Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Postautor: Pinio » 05 cze 2017, 12:08

Ja tam wszystko wystawiam w internecie, za grosze lub nawet za darmo. Zainteresowanie przeważnie jest spore więc nie mam problemów z pozbyciem się starych gratów.
grazynaaa
Level 1
Level 1
Posty: 231
Rejestracja: 02 lis 2016, 13:12

Re: Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Postautor: grazynaaa » 17 wrz 2017, 12:41

Ja stary oddałam babci a sama rozglądałam się za czymś nowej generacji. Kolega zaczął mówić mi coś o telewizorach oled. Zaczęłam szukać informacji na ten temat w sieci i znalazłam taki artykuł http://nt.interia.pl/testy/news-test-sa ... Id,2381780 . Faktycznie te telewizory są jednej z najlepszych technologii na rynku.
truka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2018, 19:02

Re: Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Postautor: truka » 13 kwie 2018, 19:03

podobno stare telewizory nadają się do recyklingu
marek123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2018, 15:44

Re: Czy warto wyrzucać stary telewizor?

Postautor: marek123 » 17 maja 2018, 12:10

Pewnie, że tak. taki telewizor już nikomu się nie przyda, więc nie opłaca się go trzymać w domu

Wróć do „Forum RTV - co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość