Fakty i mity o antykoncepcji

Forum Antykoncepcji: prezerwatywa, pigułka, plaster, spirala - Twoja metoda antykoncepcji.
korkociąg
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 20
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:43
Lokalizacja: białystok

Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: korkociąg » 31 lip 2012, 22:07

Źródło: http://www.zdrowy-seks.pl/dzialy/antyko ... ty-i-mity/

Stosunek przerywany chroni przed ciążą
Mit. Stosunek przerywany nie może być traktowany jako metoda antykoncepcji. Chociaż partner wycofuje penis z pochwy partnerki przed wytryskiem, mimo to w wydzielinie, która pojawia się na chwilę przed wytryskiem, znajdują się plemniki. Ilość plemników jest wystarczająca, aby mogło dojść do zapłodnienia.

Stosunek przerywany może doprowadzić do problemów z potencją
Fakt. Długotrwałe praktykowanie stosunków przerywanych może obniżać komfort współżycia – zarówno jeśli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety. Konieczność wycofania penisa z pochwy w odpowiednim momencie u niektórych mężczyzn może spowodować nawet impotencję, zaś u kobiet wywołać dyskomfort związany z obawą o skuteczność takiej „metody” zapobiegania ciąży, co doprowadzić może do niechęci do współżycia, oziębłości seksualnej i powodować problemy z osiągnięciem orgazmu.

Jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia, nie można już zapobiec ciąży
Mit. Do 72 godzin po stosunku można zapobiec niechcianej ciąży poprzez zastosowanie tzw. antykoncepcji awaryjnej, czyli przyjęcie pigułki zawierającej duże stężenie hormonu progestagenu. Antykoncepcja po stosunku polecana jest parom, które nie zabezpieczyły się lub którym w trakcie współżycia pękła albo zsunęła się prezerwatywa. Hormon powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co utrudnia poruszanie się plemników oraz zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Im szybciej pigułka zostanie przyjęta, tym większa skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana wielokrotnie
Mit. Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko w uzasadnionych wypadkach i nie powinna być traktowana jako standardowy środek antykoncepcyjny. Stężenie hormonów w pigułce „po” jest tak duże, że nie powinno się przyjmować jej częściej niż 1 raz w ciągu cyklu miesięcznego.

Antykoncepcja hormonalna to tylko tabletki antykoncepcyjne
Mit. Jako antykoncepcję hormonalną określa się nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale wszystkie inne środki uwalniające hormony, w tym plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe i zastrzyki antykoncepcyjne.

Wszystkie środki antykoncepcyjne są tak samo skuteczne
Mit. Środki antykoncepcyjne mają różną skuteczność, określaną według tzw. wskaźnika Pearla. Należy go odczytywać jako liczbę zapłodnień na 100 kobiet stosujących daną metodę w ciągu roku. Im niższy wskaźnik, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcyjna. Pod uwagę brane są następujące środki antykoncepcyjne: prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe, wkładka wewnątrzmaciczna, środki plemnikobójcze oraz zastrzyki. Wskaźnik Pearla określa również antykoncepcyjną skuteczność stosunku przerywanego, antykoncepcji naturalnej oraz współżycia bez zabezpieczenia.

Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą formą zapobiegania niechcianej ciąży
Fakt. Antykoncepcja hormonalna (pigułki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające progestagen) jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warunkiem skuteczności jest jednak ścisłe stosowanie się do zaleceń związanych ze stosowaniem powyższych środków. Dotyczy to zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych – już pominięcie jednej dawki może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia.

Środki antykoncepcyjne zapobiegają niechcianej ciąży ze 100-procentową pewnością

Mit. Żaden środek antykoncepcyjny nie zapobiega zapłodnieniu ze 100- procentową skutecznością. Skuteczność środków antykoncepcyjnych jest określana przez tzw. wskaźnik Pearla. Największą skuteczność zapewniają hormonalne środki antykoncepcyjne, najmniejszą – metody naturalne. Należy jednak również pamiętać o tym, że na skuteczność wszystkich środków antykoncepcyjnych największy wpływa ma zachowanie zasad prawidłowego stosowania. Dotyczy to m.in. regularnego przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, prawidłowego stosowania prezerwatywy czy skrupulatnego obserwowania ciała w przypadku stosowania metody objawowo-termicznej.

Antykoncepcja hormonalna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety
Fakt. Nie wszystkie kobiety mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Przeciwwskazaniem do stosowania pigułek antykoncepcyjnych są m.in. niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, podejrzenie guzów w obrębie narządów rodnych, choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi (w tym przebycie zakrzepicy) oraz nadciśnienie tętnicze. Przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych lekarz powinien wykonać badanie ginekologiczne, które wykluczy ciążę, cytologię oraz badanie piersi.

Niektóre leki obniżają skuteczność pigułki antykoncepcyjnej
Fakt. Niektóre leki mogą obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego należy informować ginekologa o przyjmowanych równocześnie lekach (nawet tych wydawanych w aptece bez recepty), jak również innych lekarzy o przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zadzwonić do ginekologa, który wskaże jakie dodatkowe metody antykoncepcji i jak długo powinny być stosowane. Do leków, które mogą hamować działanie pigułek antykoncepcyjnych należą niektóre antybiotyki (ampicylina, tetracyklina i ryfampicyna), leki stosowane w leczeniu padaczki, infekcji wirusem HIV, gryzeofulwina (lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych) oraz preparaty zawierające ziele dziurawca.

W czasie 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych
Fakt. Brak przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w czasie 7-dniowej przerwy nie oznacza konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, w czasie 21 dni poprzedzających krwawienie z odstawienia przyjmować pigułki antykoncepcyjne regularnie, a kolejne opakowanie rozpocząć w tym samym dniu tygodnia – tak, aby przerwa nie trwała dłużej niż 7 dni.

Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej może doprowadzić do zapłodnienia
Fakt. Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej (na skutek zapomnienia przyjęcia tabletki lub w wyniku wymiotów i biegunki) może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia. W wypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywę) i jednocześnie nadal przyjmować – w ustalonym wcześniej schemacie – tabletki antykoncepcyjne.

Pigułki antykoncepcyjne nie mogą być stosowane w okresie karmienia piersią
Mit. Po połogu kobiety mogą stosować jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nawet w czasie karmienia piersią. Laktacja nie jest dobrym środkiem antykoncepcyjnym – do owulacji dochodzi bowiem przed pojawieniem się pierwszej miesiączki po porodzie. Kobiety po połogu mogą stosować także antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne, zastrzyki antykoncepcyjne oraz prezerwatywy.

Brak krwawienia w czasie 7-dniowej przerwy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oznacza ciążę
Mit. Jeśli w trakcie 21-dniowego cyklu żadna tabletka nie została pominięta, nie przyjmowano innych leków mogących zahamować działanie antykoncepcji hormonalnej oraz nie doszło do wymiotów lub biegunki mogących zmniejszyć wchłanianie zawartych w pigułce hormonów, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Należy wtedy kontynuować przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli jednak do krwawienia nie dojdzie przez 2 kolejne cykle, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który wykluczy ciążę.


Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy
Fakt. Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Choroba zakrzepowo-zatorowa polega na tworzeniu się zakrzepów w żyłach i tętnicach, które mogą zamykać naczynia krwionośne. Nagłe oderwanie zakrzepu może prowadzić do groźnych dla życia powikłań, takich jak udar czy zawał. Z tego względu pigułki antykoncepcyjne nie powinny być przepisywanie kobietom, u których występowały lub występują zaburzenia krążenia krwi.

Pigułki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości związane z PMS
Fakt. Tabletki antykoncepcyjne – oprócz działania w postaci zapobiegania niechcianej ciąży – mają również inne zalety. Należy do nich m.in. zmniejszenie dolegliwości związanych z PMS, ale również zmniejszenie intensywności krwawienia czy poprawa stanu cery.

Karmienie piersią jest wystarczającym środkiem antykoncepcyjnym
Mit. Laktacja nie powinna być traktowana jako środek antykoncepcyjny, ponieważ do pierwszej owulacji dochodzi przed wystąpieniem pierwszej miesiączki po porodzie. Młodym mamom, także tym karmiącym piersią, zaleca się stosowanie jednoskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej, zastrzyków antykoncepcyjnych o przedłużonym (np. 3-miesięcznym) działaniu oraz wkładek wewnątrzmacicznych oraz prezerwatyw.

Kobiety, które nie rodziły, nie powinny stosować antykoncepcyjnej wkładki wewnątrzmacicznej
Fakt. Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny stosować wkładki wewnątrzmacicznej ze względu na ryzyko zakażeń w obrębie miednicy mniejszej – co może wpłynąć niekorzystnie na płodność. Nie dotyczy to jednak wkładek hormonalnych nowego typu, uwalniających progestagen. Zabieg założenia wkładki, który może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza, niesie ze sobą również ryzyko uszkodzenia ściany macicy.

W trakcie pierwszego stosunku nie można zajść w ciążę
Mit. Możliwość zapłodnienia nie wiąże się w żaden sposób z faktem utraty dziewictwa – w ciążę można zajść nawet w trakcie pierwszego stosunku seksualnego. Dotyczy to również dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują, ponieważ pierwsza owulacja może mieć miejsce przed pojawieniem się pierwszej miesiączki.

Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
Fakt. Stosowanie prezerwatyw – oprócz funkcji antykoncepcyjnej – chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto stosować jednocześnie prezerwatywę i pigułki antykoncepcyjne współżyjąc z wieloma partnerami lub często zmieniając partnerów.

Zły sposób przechowywania wpływa na skuteczność prezerwatyw
Fakt. Prezerwatywy powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Wysoka temperatura, kontakt ze światłem słonecznym i wilgocią niszczą prezerwatywę i skutecznie obniżają jej skuteczność. Prezerwatywy powinny być przechowywane w chłodnych, suchych miejscach i nie być narażone na działanie promieni słonecznych.

Prezerwatywa powinna być nakładana przed stosunkiem
Fakt. Prezerwatywa powinna być nakładana przed bezpośrednim kontaktem penisa z narządami płciowymi partnerki. W płynie ejakulacyjnym, który wydziela się przed wytryskiem, znajdują się plemniki – dlatego wycofanie członka z pochwy przed wytryskiem po to, by w ostatnim momencie założyć prezerwatywę, nie chroni przed zapłodnieniem.

Stosowanie niektórych lubrykantów może uszkodzić prezerwatywę
Fakt. Lubrykanty na bazie olejów mogą uszkodzić wykonane z lateksu prezerwatywy. Dlatego w trakcie stosowania prezerwatyw jako substancji nawilżających nie wolno używać oliwki dla dzieci czy wazeliny. Całkowicie niegroźne dla prezerwatyw są środki nawilżające na bazie wody i gliceryny.

Prezerwatywy istnieją również w wersji dla kobiet
Fakt. Prezerwatywy dla kobiet wyglądają inaczej niż prezerwatywy dla mężczyzn – są większe i z obu stron zakończone pierścieniami. Zewnętrzny pierścień znajduje się u wejścia do pochwy, wewnętrzny – pokrywa szyjkę macicy. Oprócz właściwości antykoncepcyjnych, prezerwatywy dla kobiet – podobnie jak te dla mężczyzn – chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są wykonane z gumy poliuretanowej – poleca się je zatem osobom uczulonym na lateks.

tośka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:44
Lokalizacja: Polska

Postautor: tośka » 27 lis 2012, 18:35

Ostatnio znalazłam bardzo ciekawy artykuł na temat występowaniu wzdęć przy antykoncepcji, spotkałyście się z tym?
Awatar użytkownika
alex89
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 07 lis 2012, 13:09
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: alex89 » 04 gru 2012, 13:21

przydałoby się w naszych szkołach w końcu wprowadzić obowiązkowe lekcje wychowania seksualnego :looka:
tośka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:44
Lokalizacja: Polska

Postautor: tośka » 09 gru 2012, 22:11

Oczywiście chodzi mi o antykoncepcje HORMONALNĄ. Spokojnie nie jestem pokemonem ! :) Czytając te wszystkie ulotki o pigułkach mialam wrażenie że umrę wkrótce na raka przez tabletki. Tak się jednak nie stało, teraz nie jestem na tabletkach ale rozwazam ponowne przejście na nie. Nie pamietam tylko czy miałam problemy ze wzdęciami kiedy je stosowałam, nie wiem też czy chce sobie fundować taki problem.
pozycja123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2013, 00:36
Lokalizacja: bielsko

Postautor: pozycja123 » 07 mar 2013, 06:35

Jak ktos napisal: brak nam edukacji seksualnej na miare tego jak jest np. w Skandynawii
Awatar użytkownika
Różaneczka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 36
Rejestracja: 07 mar 2013, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Różaneczka » 29 mar 2013, 15:46

A dlaczego u nas edukację seksualną ogranicza się do antykoncepcji? chodiz wam o edukację jak nie zajść w ciążę, a to nie ma wiele wspólnego z ideą edukacji seksualnej, irytuje mnie to.
Ramzes
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2013, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ramzes » 29 mar 2013, 16:40

Bo u nas nadal seks jest tematem tabu, a szkoły starają się edukacji tego typu unikać jak ognia.
FatPanda
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2013, 09:35
Lokalizacja: Pandaria

Postautor: FatPanda » 29 kwie 2013, 11:49

Znalazłem w sieci ostatnio bardzo dobry 'artykuł' o tabletkach antykoncepcyjnych.
Faktem jest, że wiele młodszych kobiet sięga po nie i myślą, że jest to stuprocentowe zabezpieczenie i nic im nie grozi.
Przed sięgnięciem po tabletki warto moim zdaniem przeczytać:
http://www.forumowisko.pl/topic/133816- ... ncepcyjne/

Naprawdę kawał dobrej lektury. ;)
E-rzecznik 21+7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2013, 14:10
Lokalizacja: Polska

Postautor: E-rzecznik 21+7 » 06 lip 2013, 14:19

tośka pisze:Nie pamietam tylko czy miałam problemy ze wzdęciami kiedy je stosowałam, nie wiem też czy chce sobie fundować taki problem.


Antykoncepcja hormonalna może być powodem wielu mniej lub bardziej uciążliwych objawów ubocznych zwłaszcza w początkowym okresie jej stosowania. Występują one stosunkowo rzadko i najczęściej ustępują po 2-3 miesiącach stosowania danego preparatu. Wzdęcia, nudności, nawet wymioty, suchość pochwy, bóle głowy, plamienie, stany depresyjne, zaburzenia widzenia, duszności, spadek libido, skoki ciśnienia to jedne z częściej występujących objawów, które pacjentka zgłasza swojemu ginekologowi. Jeśli dużej stosowana antykoncepcja nadal powodować będzie w/w dolegliwości warto będzie skonsultować ich występowanie z ginekologiem i ew. zmiana preparatu hormonalnej antykoncepcji.

Odpowiedzi na w/w pytania nie są lekarskimi poradami specjalistycznymi, mają wyłącznie charakter informacyjny i w żaden sposób nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.
olenka27
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 15 wrz 2015, 09:55

Re: Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: olenka27 » 14 gru 2015, 14:42

Fakty sa takie, ze jest to najpopularniejsza metoda..nie kazdemu jednak sluzy...ja mialam problemy z ochota na seks przy braniu tabletek...szukalam roznych suplementow..bardzo pomogla mi stronka http://www.znamlek.pl/category-libido-103.html gdzie poczytalam opinie o lekach i wybralam asekurelle.
grazynaaa
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 02 lis 2016, 13:12

Re: Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: grazynaaa » 02 lis 2016, 13:15

przetestowalismy juz rozne metody i zadna nie jest zlotym srodkiem
szyna
Level 2
Level 2
Posty: 587
Rejestracja: 06 lut 2013, 13:02
Lokalizacja: katowice

Re: Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: szyna » 15 lis 2016, 09:32

Antykoncepcja nie jest zła jeśli stosuje się ją z głową. Kiedy przychodzi moment, że chciałoby się mieć dziecko, warto zastanowić się nad zażywaniem tych tabletek, bo wiem, że w wielu wypadkach bywa potem za późno. Niedługo będę mamą i zastanawiam się imieniem dla dziewczynki, w czym pomaga mi lektura tego artykułu: http://www.cafe-mama.pl/top-10-najladni ... iewczynek/ - zdecyduję się na jakieś proste imię, które można pięknie zdrobnić.
Arkadiusz1
Level 2
Level 2
Posty: 736
Rejestracja: 21 wrz 2015, 14:16

Re: Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: Arkadiusz1 » 18 gru 2016, 16:46

Ja uważam, że każdy powinien dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej antykoncepcji dla siebie. Są sklepy takie jak econdom.pl, gdzie możecie kupić antykoncepcję, ale też poczytać ważne informacje na jej temat, np https://econdom.pl/aktualnosci Myślę, że każdy, kto decyduje się na współżycie, powinien wiedzieć to wszystko.
muchku
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 9
Rejestracja: 05 sty 2017, 13:20

Re: Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: muchku » 05 sty 2017, 13:29

szyna pisze:Antykoncepcja nie jest zła jeśli stosuje się ją z głową. Kiedy przychodzi moment, że chciałoby się mieć dziecko, warto zastanowić się nad zażywaniem tych tabletek, bo wiem, że w wielu wypadkach bywa potem za późno.


Antykoncepcja nie wpływa negatywnie na płodność po tym, jak przestało się ją brać... To kolejny mit.
Asum
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:32

Re: Fakty i mity o antykoncepcji

Postautor: Asum » 24 lut 2017, 13:49

Wiele mitów da się bardzo szybko obalić, jeżeli wie się, gdzie się szukać informacji. W dobie internetu wiedza na temat antykoncepcji jest bardzo łatwo osiągalna - dobre źródło jest chociażby na stronie http://www.kobiety.org/. Polecam także dobranie metod antykoncepcji w konsultacji z ginekologiem.


Wróć do „Antykoncepcja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość