Rola błonnika w codziennej diecie

Odchudzanie, Dietetyka Forum: zasady żywienia, odchudzania, psychologia żywienia.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: abrakadabra » 19 lut 2013, 12:31

Rola błonnika w codziennej diecie

Obrazek

Chyba wszyscy przynajmniej raz spotkali się z twierdzeniem, że błonnik jest składnikiem pokarmowym bardzo ważnym dla naszego zdrowia. Oczywiście bardziej zorientowane w tym temacie są osoby, które mają za sobą doświadczenia związane z odchudzaniem, ponieważ produkty bogate w błonnik, czyli te pochodzenia roślinnego, są jednym z najważniejszych elementów każdej diety odchudzającej.

Wynika to z tego, że błonnik pęcznieje w żołądku, na długo dając uczucie sytości. Poza tym, przez to, że zawiera celulozę, która w ludzkim organizmie nie zostaje rozpuszczona, a więc strawiona, przechodzi przez cały układ pokarmowy, oczyszczając go oraz absorbując wodę, a więc reguluje także trawienie, oczyszcza organizm i usuwa zaparcia. Korzyści z wprowadzenia go do diety jest więc bardzo wiele, a znaleźć można go we wszystkich warzywach (zwłaszcza w sałacie), w owocach, produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych.

Już małe modyfikacje, na przykład miseczka owsianki na śniadanie, muesli z jogurtem na podwieczorek czy zamiana białego pieczywa na pełnoziarniste mogą przynieść zaskakujące rezultaty, nie tylko dla osób, które pragną stracić na wadze, ale także dla tych, którym zależy na zdrowym odżywianiu i oczyszczaniu organizmu, a – co za tym idzie – na prawidłowej przemianie materii.

Należy jednak pamiętać o tym, że przy wszystkich swoich zaletach błonnik nie nadaje się do stosowania dla każdego. Nie powinny go zbyt wiele przyjmować przede wszystkim osoby, które z różnych powodów nie powinny (bądź nie chcą) chudnąć. Może on również zaszkodzić dzieciom, ponieważ nadmiar błonnika może zaskutkować zahamowaniem wzrostu kości, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do różnego rodzaju deformacji.

Kolejnym ważnym zaleceniem, o którym należy pamiętać, jest nakaz picia zwiększonych ilości wody podczas przyjmowania zwiększonych ilości błonnika, ponieważ – jak było już wspomniane – substancja ta absorbuje wodę z organizmu, która jest przecież niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania.

Na koniec warto dodać, że w aptekach znajdują się specjalne preparaty – suplementy diety zawierające błonnik, którymi można się wspomagać, jednakże z całą pewnością tabletki nie mogą zastąpić zdrowej, zrównoważonej diety, ponieważ każda substancja jest przez organizm wykorzystana w najlepszy sposób wówczas, gdy zostaje mu dostarczona w naturalnej postaci, czyli w pożywieniu.

Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/rola-blonnika-w-codziennej-diecie/">Rola błonnika w codziennej diecie</a> - kate

autor: kate

A czy Wy spożywacie codziennie błonnik? Jeżeli tak to w jakich ilościach? Zauważyliście jakieś efekty?
mruuk
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2012, 14:39
Lokalizacja: bierna

Postautor: mruuk » 02 cze 2013, 20:08

zawsze staram się jeść wystarczająco dużo błonnika, często zamawiam dlatego produkty z tast.pl - jakies płatki, etc. Owsianka na śniadanie to same pyszności! ;))
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: katowice

Postautor: lolipop123 » 04 cze 2013, 09:02

ja tam akurat jakoś średnio zwracam uwagę na to czy ten składnik jest w mojej diecie :)
kowu
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 09 lip 2013, 08:46
Lokalizacja: gdynia

Postautor: kowu » 09 lip 2013, 08:56

musze się przyznać że do tej pory nie zwracałem uwagi na zawartość błonnika w moich posiłkach ale chyba zacznę
Awatar użytkownika
guacamole
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:24
Lokalizacja: Hellbaby

Postautor: guacamole » 29 lip 2013, 11:53

Kiedyś tego pilnowałam - teraz nieszczególnie. Ale wydaje mi sie ze przy moim dość zdrowym i radykalnym podejściu do odżywiania nie brak mi błonnika. Organizm zdaje się nie narzekać :)
janja
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2010, 14:26

Postautor: janja » 02 wrz 2013, 09:23

No ja też doceniłam błonnik jak zaczęłam brać jelioton, właściwe liczyłam na to, że uwolni mnie od zaparć ale jak się okazało dodatkowo świetnie hamuje apetyt
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 25 wrz 2013, 10:49

a_gatka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 08 kwie 2011, 01:08

Postautor: a_gatka » 17 paź 2013, 13:10

A który jest dobry? Bo sporo tego reklamują teraz.
Karolcia82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 18 paź 2013, 14:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: Karolcia82 » 13 gru 2013, 22:28

błonnik jest niezbędny, bez niego możemy tyć z prędkością światła...owoce warzywa, niełuskany ryż, itp..
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: dyskutantka » 18 gru 2013, 12:41

Jest taki chleb,który w swojej recepturze zawiera dużo błonnika,smaczny. A w każdym spożywczaku są płatki z dużą zawartością błonnika,coś w rodzaju świderków.
Awatar użytkownika
yaska
Level 1
Level 1
Posty: 295
Rejestracja: 26 sty 2010, 14:34

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: yaska » 29 gru 2013, 17:28

ja kupuję jeliton, bo można go dodawać do wielu potraw, ostatnio nawet chleb z nim piekłam ;)
Greg
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:36

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: Greg » 28 sty 2016, 20:21

Moim zdaniem błonnik jest ważny tak samo jak białko czy węglowodany. bez białka tworzą się zaparcia , które prowadzą to prawdziwych boleści brzucha. Wtedy brałem dicopeg od dziecka. Każde witaminy są ważne... nie ma mniej ważnych czy bardziej.
AinEingarp
Level 3
Level 3
Posty: 1132
Rejestracja: 24 wrz 2015, 14:10

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: AinEingarp » 29 sty 2016, 12:14

Tylko pamiętajmy o tym, że błonnik można też przyswoić w bardziej naturalny sposób niż przy pomocy suplementów ;). A nam ludzie, którzy biorą je bez opamiętania.
Karla
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:37

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: Karla » 28 maja 2016, 15:41

Nigdy się nie zastanawiałam nad tym, czy w mojej diecie jest błonnik. Aż do momentu gdy przeszłam na dietę, gdzie było dużo mięsa. Trener zalecił wtedy spożywanie błonnika z apteki codziennie. Wtedy dopiero odczułam co to znaczy regularnie i bez problemów się wypróżniać. Od tamtej pory stosuję błonnik Xenna o ten http://www.xenna.pl/xenna-blonnik.html Nie mam ani problemów z zaparciami, ani z nadwagą. Myślę, że to jest właśnie zasługa tego błonnika i tego że stosuję go regularnie zgodnie z zaleceniami.
kaska2909
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 146
Rejestracja: 12 sie 2015, 13:16

Re: Rola błonnika w codziennej diecie

Postautor: kaska2909 » 20 cze 2016, 14:57

Błonnik w naszej diecie jest niezbędnym jej składnikiem to dzięki niemu nasze jelita lepiej pracują dzięki czemu prawidłowo przebiega proces przemiany materii warto na ten temat poczytać, gdzie go możemy znaleźć i jak najlepiej będzie przyswajalny przez nasz organizm https://www.pocztazdrowia.pl

Wróć do „Odchudzanie, Dietetyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość