Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Sporty Zimowe Forum: narty, snowboard, łyżwy i inne sporty zimowe.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: abrakadabra » 18 gru 2012, 12:16

Dbaj o zdrowie… a jak zima to łyżwy!

Uprawiając sporty możemy być pewni, że zachowamy smukłą sylwetkę, dobre zdrowie i wyśmienite samopoczucie przez cały rok. Uprawianie sportów może być też dobrą wymówką do spotkania się ze znajomymi. Nadchodzi zima, a wraz z nią otwierają się miejskie lodowiska. Zbierz znajomych i wybierz się wraz z nimi na lód. To doskonała zabawa, ale też świetny sposób na zadbanie o ładną, zdrową sylwetkę.

Obrazek


Łyżwiarstwo rekreacyjne przeżywa obecnie swój wielki powrót. Jeździ może każdy, niezależnie od wieku czy stylu życia. Wyciągnij więc łyżwy, zanieś je do sezonowego naostrzenia lub, jeśli ich nie posiadasz, zastanów się nad zakupem. Oczywiście istnieje możliwość wypożyczenia łyżew, jednak decydując się na uprawianie tej dyscypliny warto jest zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany, pasujący model. Cena łyżew to często koszt kilkunastokrotnego ich wypożyczenia. To dobra inwestycja, tym bardziej, że odpowiednio zadbane łyżwy posłużą na lata.

Co brać pod uwagę decydując się na zakup? Na początku powinieneś się dowiedzieć, że istnieje kilka typów łyżew: hokejówki, figurówki, modele rekreacyjne oraz, najmniej popularne, specjalistyczne łyżwy do jazdy szybkiej. Każde z nich znajdują inną grupę odbiorców.

Hokejówki mogą być zbudowane ze skóry lub z tworzywa sztucznego. Są sztywne i mocno opinają stopę. Wyglądem zbliżone są do butów narciarskich. Płoza po obu stronach jest zagięta, bez ząbków, które umożliwiają odpychanie się.

Figurówki cechują się delikatniejszą budową, przeznaczone są do innego stylu jazdy. Wykonane najczęściej ze skóry i mają wiązanie na sznurówki. Modele takie posiadają obcas, a płoza jaka się w nich znajduje ma w przedniej części wycięte ząbki, które znacznie ułatwiają wykonywanie figur na lodzie i odpychanie się podczas każdego poszczególnego ruchu.
Modele rekreacyjne stały się dość popularne na przestrzeni kilku ostatnich lat. Mają one cechy łyżw hokejowych oraz figurówek – posiadają podeszwę o lekkim obcasie, płozę hokejową zakończoną niekiedy ząbkami oraz stabilną budowę, która sprawia, że łyżwy dobrze leżą na nodze, ułatwiając dokonywanie pierwszych kroków na lodzie. Idealne są one dla osób początkujących oraz takich, które uprawiają jazdę rekreacyjną „od czasu do czasu”.

Łyżwy do szybkiej jazdy wybierane są jedynie przez specjalistów i najczęściej sprowadzane na specjalne zamówienie kupującego.

Jeśli już wybierzemy odpowiedni dla nas typ łyżew i zabierzemy się za zakup odpowiedniego modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Po pierwsze, popatrzmy na jakość wykonania oraz na materiały użyte do produkcji. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakup tanich modeli, nie możemy oczekiwać, że otrzymamy łyżwy z najwyższej półki. Będą one miały zdecydowanie mniejszą trwałość i żywotność, są jednak wystarczające dla osób, które jeżdżą na łyżwach okazjonalnie.

Łyżwy nigdy nie mogą być za duże. Muszą idealnie opinać stopę, nie powinniśmy zostawiać miejsca „na skarpetę”. Jeśli dokonujemy zakupu w tradycyjnym sklepie, poprośmy sprzedawcę o poradę, sprawdźmy różne modele i różne rozmiary. Jeśli natomiast, ze względów chociażby oszczędnościowych, zdecydujemy się na zakup łyżew przez internet, warto jest odszukać wcześniej dany model i dokładnie go przymierzyć. Jeśli leży dobrze, bez najmniejszego zastanowienia możemy zdecydować się na dokonanie zakupu on-line. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia ich przed zakupem, zapoznajmy się dokładnie z tabelami rozmiarowymi, które znajdują się na stronach internetowych wszystkich producentów i porównajmy je z długością naszej stopy. Pamiętajmy, że każdy model możemy w razie takiej potrzeby zwrócić lub zamienić na inny rozmiar.

Nie czekaj aż minie zima – idź na lodowisko, wkręć się w łyżwiarstwo i powiedź sobie : tak! dbam o zdrowie. A wiosną możesz przesiąść się na rolki.

źródło: http://www.webshock.com.pl/dbaj-o-zdrow ... -to-lyzwy/

autor: Syntetyczny
Ostatnio zmieniony 18 gru 2012, 13:37 przez abrakadabra, łącznie zmieniany 1 raz.
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 18 gru 2012, 13:20

Z łyżwami nie ma żartów, jak kiedyś upadłam na tyłek na tym twardym lodzie, to przez tydzień chodziłam obolała :P Więc czy to na pewno samo zdrowie? ;-) A tak poważnie: jazda na łyżwach stwarza jeden problem zagrażający zdrowiu: na lodowisku musi być zimno, żeby lód się nie topił, a jednocześnie jak człowiek jest cały czas w ruchu, to robi mu się gorąco. Ja zawsze cała zgrzana wracałam z lodowiska, a na drugi dzień już miałam katar i kaszel... :(
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: katowice

Postautor: lolipop123 » 18 gru 2012, 15:18

moim zdaniem na lodowisko trzeba założyć właśnie raczej cieni sweter, ale koniecznie szalik i rękawiczki, wtedy nie przegrzejesz się za bardzo, a też nie zmarzniesz i prawdopodobieństwo przeziębienia trochę mniejsze...swoją drogą to muszę sprawdzić ślizgawkę u mnie w mieście, bo już dawno nie byłam ;)
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: abrakadabra » 19 gru 2012, 13:47

ja też na lodowisko zakładam z reguły jakieś ciepłe getry i długi gruby sweter, szalik na szyje, rękawiczki i ewentualnie czapke lub opaske. Ważne jest, że jak sie kończy zabawe to trzeba szybko się ubrać aby utrzymać wysoką temperaturę ciała i unikać "wietrzenia się" lub dłuzszego przestoju w często przegrzanych/wilgotnych od potu ciuchach.
Maniak
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2013, 13:33
Lokalizacja: z nikąd

Postautor: Maniak » 03 mar 2013, 14:11

łyżwy to szkoda czasu. Byłem i przez rok miałęm ślad od łyżwy. Nie polecam, kto nie ma dobrego refleksu,może sobie skręcić kostkę. Łyżwa ,choć takie też jest jej założenie nie uchroni nas od kontuzji
pozycja123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2013, 00:36
Lokalizacja: bielsko

Postautor: pozycja123 » 07 mar 2013, 06:25

nie przekreslalbym lyzew. kazdy sport jest fajny jesli poswiecic mu troche wysilku, serca i nauki pod okiem kogos doswiadczonego i cierpliwego.
awer
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 15
Rejestracja: 29 lip 2015, 08:47

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: awer » 29 lip 2015, 08:52

Uwielbiam łyżwy.
Awatar użytkownika
Hermiona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 07 paź 2015, 11:41

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: Hermiona » 25 lut 2016, 21:42

Łyżwy są moim zdaniem wspaniałe. Uwielbiam tę prędkość i lekkość jazdy. Upadki i sińce są ceną tej przyjemności :)Wliczone w ewentualne bliskie spotkania z taflą lodową :)
ida
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 28 lut 2016, 13:18

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: ida » 03 mar 2016, 00:08

A czy jeszcze można jeździć na łyżwach czy sezon już zamknięty chciałam się wybrać ale mówią że już po sezonie.
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: trylogia » 03 mar 2016, 09:33

Sama nie wiem. W sumie przeszłabym się na łyżwy.
Misiu99
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 2
Rejestracja: 03 mar 2016, 14:39

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: Misiu99 » 08 mar 2016, 11:50

Awatar użytkownika
bialydeszcz
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2016, 18:57

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: bialydeszcz » 15 gru 2016, 19:57

Ja kocham łyżwy. U nas w mieście są całoroczne obiekty więc jest fajnie :)
Calvin
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2017, 13:55

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: Calvin » 12 sie 2017, 12:15

Dla mnie łyżwy to tylko hokej ;) Super sport, gram amatorsko i większej frajdy ze sportów zimowych nie odczuwałem jak przy hokeju właśnie

________________
dozownik łokciowy
Arkadiusz1
Level 2
Level 2
Posty: 905
Rejestracja: 21 wrz 2015, 14:16

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: Arkadiusz1 » 31 paź 2017, 09:37

Bardzo dobry pomysł! Przecież jeśli odpowiednio podejdziecie do tematu, to możecie sami stworzyć takie lodowisko. Na pewno przydatne mogą okazać się dla Was takie sprzęty jak https://elplastplus.pl/produkty-kat/rur ... mp-ciepla/ od Elplast, co na pewno znacznie przyspieszy powstawanie Waszego lodowiska.
wujekstrzala
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2017, 19:16

Re: Dbaj o zdrowie... a jak zima to łyżwy!

Postautor: wujekstrzala » 12 lis 2017, 21:58

Wiadomo, że ruch o każdej porze roku, to klucz do zdrowia. Dla mnie największym ograniczeniem zimą nie jest chłód, ale niestety corocznie powracające inspekcje. Najczęściej staram się ratować sprawdzonymi naturalnymi sposobami. Ostatnio znalazłem ciekawy artykuł http://www.med-online.pl/domowy-sposob- ... -oskrzeli/ opisujący domowy sposób na leczenie zapalenia oskrzeli.

Wróć do „Sporty Zimowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość