Ubuntu i Mint

Linux: opinie, problemy, rozwiązania - linux
Awatar użytkownika
v-valdy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2010, 10:29

Ubuntu i Mint

Postautor: v-valdy » 18 paź 2010, 11:16

Używam linuksa od 02.2009 roku. Wtedy nie widziałem świata poza Ubuntu 8.10.
Później przyszła kolej na 9.04 z którego byłem trochę mniej zadowolony, aczkolwiek w późniejszym czasie tylko ta edycja obsługiwała mój bezprzewodowy modem.
Potem nadeszła wersja 9.10. Taka mini-przed-rewolucja jeśli wiecie o co mi chodzi. Całkiem fajne - podobały mi się zmiany, które wprowadzono po tych sześciu miesiącach.
W międzyczasie sprawdzałem inne dystrybucje linuksów - Kubuntu 8.04, Xubuntu (zbudowane z Ubuntu 9.04), Kubuntu 9.10, Debian 5.03, Mandriva 2010 ta najlżejsza wersja.
Z utęsknieniem wyczekiwałem edycji 10.04. Nie mogłem się doczekać co nowego przyniesie nowa, świeża edycja Ubusia.
I tak w trakcie czekania zwróciłem swoją uwagę na linuksa, który zwał się Linux Mint 8.
Bardzo ładny, elegancki, oparty na Ubuntu. Stwierdziłem - czemu by nie spróbować.
Zainstalowałem. Potestowałem. Zakochałem się. Ma wszystko czego Ubusiowi brakowało - w szczególności kodeków, flasha.
Używając go na początku bałem się, że będzie zbyt inny od Ubuntu. Na szczęście bardzo mile się pod tym względem rozczarowałem.
I wreszcie nadszedł ten dzień kiedy wyszło nowiutkie, świeżutkie Ubuntu 10.04.
I tu nastąpił szok.
Katastrofa.
Poczułem, że to już nie jest to samo Ubuntu, do którego byłem przyzwyczajony.
Mimo, że było darmowe, czułem, że wieje komerchą - zbliżaniem się do Maca (przyciski okna po lewej stronie) czy Microsoftu (wymuszanie swoich rozwiązań).
Poczułem, że wprowadzono niektóre rzeczy na siłę i było to zupełnie innego od tego do czego byłem przyzwyczajony - chociażby uruchamianie systemu z LiveCD bardzo mi się nie podobało.
Postanowiłem już pozostać przy Mincie. Teraz siedzę na 9 i czekam z utęsknieniem na 10.
Już nigdy nie wrócę na Ubuntu.

Czy i Wy mieliście podobne przygody? Co Wy myślicie o tych dwóch dystrybucjach?
Ja wybrałem Minta.
Awatar użytkownika
Eddy
Level 1
Level 1
Posty: 278
Rejestracja: 16 lut 2009, 20:19
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Eddy » 18 paź 2010, 14:58

Ja używałem linuxa, gdy padł mi system - dlaczego ?
Mogłem go odpalić w chwilę moment z pendrive'a :) Aktualnie mam wrzuconego Ubuntu 10.10, więc w razie potrzeby zapasowy system mam. Padł mi dysk 320GB na, którym był W7, więc pomyślałem sobie, że ściągnę Ubuntu i trochę się nim pobawię znowu.
Chociaż i tak siedzę teraz na XP z 80GB dysku :D

System ogólnie numer jeden jeżeli miałbym go mieć np. w jakimś przenośnym urządzeniu.
Tablet, komórka, netbook - do tego nadaje się świetnie.
Jedyną wadą jest słabe wsparcie dla gier :)
user11
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2010, 11:43

Postautor: user11 » 25 lis 2010, 12:24

też używam ubuntu i jestem zadowolony mam wersje 10,04
Awatar użytkownika
108
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2011, 22:21
Lokalizacja: k.

Postautor: 108 » 30 lip 2011, 22:45

cześć!
Z tego co widzę, większość Twoich zarzutów co do nowego Ubuntu ogranicza się do interfejsu i w ogóle środowiska graficznego. Mnie w sumie nie przeszkadza to, że przyciski są po lewej stronie; z tego co pamiętam, dało się je przenieść za pomocą jakiegoś polecenie, bez babrania się z dodatkowymi programami. Poszukaj na forum Ubuntu ;)
Mint to jest właściwie to samo.

Pozdrawiam.
skadmin
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2012, 23:21
Lokalizacja: Pabianice / Poznań

Postautor: skadmin » 03 mar 2012, 23:29

Ja używam ubuntu 10.04 i 11.04, bardzo dobry system.
Wdrażam go też u klientów i wszyscy są zadowoleni.
Hubert
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 2
Rejestracja: 09 paź 2017, 13:49

Re: Ubuntu i Mint

Postautor: Hubert » 09 paź 2017, 13:53

Ja akurat mam minta najnowszego i szczerze wolę go bardziej od klasycznego ubuntu, nie wiem tylko jakie ma ograniczenia jeszcze
grabarz
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2018, 11:48

Re: Ubuntu i Mint

Postautor: grabarz » 11 sty 2018, 11:56

No dla mnie mint jest świetny też

Wróć do „Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość