Uwaga na SMS-y od Biedronki i Lidla informujące o wygranej

Ostrzeżenia - czyli na co uważać w necie i jak się przed tym zabezpieczyć.
serwerux1
Level 1
Level 1
Posty: 221
Rejestracja: 16 maja 2016, 12:16

Uwaga na SMS-y od Biedronki i Lidla informujące o wygranej

Postautor: serwerux1 » 06 maja 2018, 15:20

na telefony Polaków rozesłane zostały 2 kampanie SMS-owe w których oszust podszywając się pod Lidla i Biedronkę informował o “paczce gotowej do odbioru”. SMS-y zawierają linka do strony internetowej, która okłamuje odbiorcę, że wygrał on bon na 300 PLN …a potem wyłudza dane osobowe oraz prosi o numer karty w celu “potwierdzenia” wygranej. Jeśli ktoś wypełnił formularz podstawiony przez oszusta, jego karta zostanie za 7 dni obciążona kwotą 49,99 dolarów (ok. 178 PLN).

Obrazek

Wiadomości SMS są wysyłane przez serwis mmdsmart.com, który pozwala na ustawienie dowolnej nazwy nadawcy. Stąd właśnie wiadomości w telefonach ofiar wyglądają jakby nadała je “Biedronka”. Ale równie dobrze, można tam wpisać “Kaczynski” albo “Tusk”.
tak wygląda kampania biedronki:
Obrazek

Na koniec ofierze podstawiany jest formularz po angielsku, co miejmy nadzieję sprawi, że większość osób go nie przejdzie. Ofiara proszona jest o podanie numeru karty — i tu znów większość powinna odpaść, bo Polacy z reguły nie płacą kartą przez internet.

Drobny druczek na dole tej strony pokazuje ile straci ofiara, która połakomiła się na “bon o wartości 300 PLN”:

By completing this transaction you certify that you agree to the Terms and Conditons , and have read our Privacy Policy . This offer includes a 7-day free trial to bookbugg.com. After 7 days bookbugg.com membership renews automatically at $49.95 every 30 days until cancelled. SIMPLY CANCEL YOUR MEMBERSHIP BEFORE THE TRIAL PERIOD ENDS TO AVOID BEING CHARGED.

Więc jeśli ktoś z Waszych mniej technicznych znajomych będzie się po długim weekendzie chwalił, że “wygrał” bon do Biedronki lub Lidla na 300 stówy, dajcie mu znać, żeby zawiesił swoją subskrypcję w serwisie.

dałeś/aś się nabrać?

Zrób CHARGEBACK, jeśli podałeś dane karty płatniczej i została ona już obciążona. Po prostu skontaktuj się z bankiem i poproś o cofnięcie transakcji metodą Chargeback. Słowo “chargeback” jest kluczowe. Podaj je w rozmowie z konsultantem w banku i poproś o przesłanie formularza dla tego typu reklamacji.
Każdy właściciel karty płatniczej (i debetowej i kredytowej) ma prawo wykonać Chargeback, czyli cofnąć transakcję z wyciągu. Bank cofnie transakcje i zwróci środki na Wasze konto, a jednocześnie przekaże sprawę do organizacji płatniczej, która może ukarać finansowo sprzedawcę (czyli tutaj organizatora “konkursu” lub oszusta który promował go przez podszywające się pod MediaMarkt SMS-y). I warto to zrobić, bo im więcej takich “kar” tym większa szansa, że pośrednik w płatnościach całkowicie zablokuje organizatorowi “konkursu” przyjmowanie płatności kartami płatniczymi.


Wycofaj zgody na przetwarzanie i odsprzedawanie Twoich danych osobowych
Zawsze czytaj regulaminy konkursów i serwisów, które coś Ci obiecują

źródło: niebezpiecznik

Wróć do „Scams,Oszustwa,Phishing,bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość