Uwaga na bardzo sprytny phishing na konto Gmaila

Ostrzeżenia - czyli na co uważać w necie i jak się przed tym zabezpieczyć.
serwerux1
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 198
Rejestracja: 16 maja 2016, 12:16

Uwaga na bardzo sprytny phishing na konto Gmaila

Postautor: serwerux1 » 03 kwie 2018, 19:36

Czy zamawiał pan reset hasła

Pewien użytkownik Twittera napotkał i opublikował całkiem sprytną próbę wyłudzenia od niego kodu SMS służącego do potwierdzenia logowania do konta Gmaila. Atak musi zacząć się uzyskaniem loginu i hasła ofiary. Możliwości jest tu sporo – kradzież za pomocą złośliwego oprogramowania, używanie tego samego hasła w innych serwisach czy przekonujący phishing. Jeśli jednak konto zabezpieczone jest za pomocą najprostszego dwuskładnikowego uwierzytelnienia opartego o wiadomości SMS, to przestępca po podaniu prawidłowego loginu i hasła zobaczy taki oto ekran:

Obrazek

Jeśli przestępca zna numer telefonu ofiary (w informacji od Google widać tylko ostatnie dwie cyfry), to może próbować ten kod wyłudzić, jak w ujawnionym przypadku. Zaczyna się od takiej wiadomości:

Obrazek

Przestępcy pytają ofiarę, czy próbowała uruchomić proces resetowania hasła Google. Jeśli ta zareaguje i wyśle wiadomość „STOP” by zatrzymać proces resetu, to w kolejnej wiadomości zostanie poproszona o przepisanie sześciocyfrowego kodu otrzymanego od Google. Kod ten wygląda następująco:

Obrazek

Kod ten może także być użyty w procesie resetowania hasła do konta Google. Przestępca, chcąc ten kod wyłudzić, informuje ofiarę, że kod należy przepisać, by zatwierdzić zatrzymanie procesu resetu hasła.

Obrazek

Jak widać, ktoś nie dał się podejść – ale trzeba przyznać, że atakujący miał całkiem sprytny pomysł i jest możliwe, że znajdzie wkrótce swoich naśladowców. Uważajcie na takie komunikaty i zgłaszajcie nam ewentualne podejrzane wiadomości.

Taki atak uniemożliwia (oprócz świadomości ofiary) dopiero klucz sprzętowy – np. YubiKey lub usługa „Google Prompt”, gdzie zapytanie o potwierdzenie logowania pojawia się na zaufanym smartfonie. Nawet kod z Google Authenticatora można przepisać przestępcom…

źródło: ZTS

Wróć do „Scams,Oszustwa,Phishing,bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości