Jak dokładnie wyliczyć metraż mieszkania?

Skarbiec zdjęć oraz projektów ciekawych domów, informacje z branży budowlanej, materiały wykończeniowe, najlepsze firmy produkujące drzwi, okna, dachy, pomysły na elewację domu.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Jak dokładnie wyliczyć metraż mieszkania?

Postautor: abrakadabra » 08 mar 2013, 14:40

Jak dokładnie wyliczyć metraż mieszkania?

Orientacyjną wielkość mieszkania podać nietrudno. Wystarczy przecież zmierzyć pomieszczenia wzdłuż i wszerz, a następnie – postępować zgodnie z zasadami matematyki. A jednak, kupując własne mieszkanie warto postarać się o bardziej dokładne szacunki.

Powierzchnię mieszkań mierzy się według jednakowych zasad, które obowiązują wszystkie firmy deweloperskie. Obecnie funkcjonuje tzw. PN-ISO 9836-1997 z 28 października 1997 r., która zastąpiła poprzednią - PN-70/B-02365 z 30 czerwca 1970 r. Warto jednak zauważyć, że jeszcze do niedawna owa kwestia wcale nie była taka oczywista. Problem w tym, że w chwili wprowadzenia nowej normy nie powstał żaden przepis, który wskazywałby na obowiązek jej stosowania, co w efekcie oznaczało, że posługiwanie się zarówno pierwszą, jak i drugą było dozwolone. Tymczasem, w zależności od zastosowanej techniki pomiaru, różnice w metrażu mogą sięgać nawet kilkunastu procent powierzchni! A to przecież od jej wielkości zależy cena, którą musimy zapłacić za upragnione „M”. Na szczęście wprowadzenie ustawy deweloperskiej doprowadziło do uprawomocnienia się drugiej normy.

A teraz konkrety. Obecnie pomiaru metrażu dokonuje się na poziomie podłogi (wcześniej – metr nad podłogą), w stanie całkowicie wykończonym (wcześniej - w stanie surowym, czyli bez tynków i okładzin wykonywanych na miejscu), z dokładnością do 0,01 mkw (wcześniej - do 0,1 mkw). Dodatkowo warto wiedzieć, że wnęk w ścianach o powierzchni poniżej 0,1 mkw. nie dolicza się do powierzchni mieszkania, natomiast powierzchnie zewnętrzne, które nie są zamknięte ze wszystkich stron, a do których możliwy jest dostęp z danego pomieszczenia, jak np. balkony czy tarasy, dolicza się do powierzchni lokalu (wcześniej nie były do niej zaliczane). Należy także zwrócić uwagę, że powierzchnie ze skośnymi sufitami zalicza się do metrażu w całości, ale zgodnie z następującą zasadą: powierzchnię podłogi dzieli się na dwie części: część o wysokości 190 m i więcej, która jest zaliczana do metrażu w całości oraz część o wysokości poniżej 1,90 m, zaliczana do tzw. powierzchni pomocniczej (wcześniej w całości liczona była część o powierzchni powyżej 2,20 m).

Pamiętajmy, że właściwe wyliczenie powierzchni mieszkania jest sprawą bardzo istotną. Zdarza się, że niedokładne szacunki zmuszają nas do przepłacenia za lokal nawet kilka tysięcy złotych. Więcej nawet, w przypadku niedopilnowania tej czynności podczas odbioru mieszkania, możemy się narazić na wyższe miesięczne koszty jego użytkowania.


źródło: www.taniemieszkania.pl

Wróć do „PROJEKTY DOMÓW, MATERIAŁY BUDOWLANE, MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość