Budujemy dom!

Skarbiec zdjęć oraz projektów ciekawych domów, informacje z branży budowlanej, materiały wykończeniowe, najlepsze firmy produkujące drzwi, okna, dachy, pomysły na elewację domu.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Budujemy dom!

Postautor: abrakadabra » 12 lut 2013, 20:10

Budujemy dom!

Jeśli uważasz, że budowa domu to łatwa i przyjemna czynność – jesteś w bardzo dużym błędzie. Owszem samo posiadanie domu jest niepodważalnie czymś bardzo ekscytującym jednak zanim gotowy dom powstanie przed naszymi oczami trzeba włożyć w to trochę wysiłku, nerwów i pieniędzy.

Budowa to chyba największa inwestycja naszego życia. Trudno jest przecież wyobrazić sobie większy wydatek. Jasne jest, że część kosztów da się zniwelować dobrą organizacją i zaangażowaniem. Nie nastawiajmy się jednak na zbyt duże zyski.

Pierwsza zasada dobrego domu i budowania to rzetelna organizacja całego przedsięwzięcia. Każdy etap budowy to inne obowiązki inny harmonogram i inne konsekwencje.

Obrazek

Nadrzędny w budowie domu jest zawsze grunt. Pierwszym działaniem jakie powinniśmy wykonać po odnalezieniu kawałka ziemi jest wezwanie grupy geodetów do zbadania poziomu wód gruntowych oraz kategorii gruntu. Może się bowiem okazać że mamy do czynienia z bardzo dobra ziemia lub taka, która zupełnie nie nadaje się pod zabudowę.

Oczywiście osoba sprzedająca nie zawsze poinformuje nas o tym jaki rodzaj gruntu kupujemy. Nie liczmy zatem na dobre serce ale na rzetelne, potwierdzone przez geodetów badania.

Okazuje się, że nasz grunt jest wysokiej klasy, decydujemy się na jego kupno i co dalej?

Tutaj rozpoczyna się cały mozolny i męczący etap zbierania wszystkich pozwoleń. Podstawowy dotyczy możliwości postawienia na działce domu. Dodatkowo należy się wystarać o projekt domu, wykonanie wszystkich przyłączy, zgłosić do Urzędu budowę domu.

Drugi etap to wszystkie te czynności, które wykonujemy na działce przed postawieniem domu. Będzie to: ogrodzenie działki, wskazanie miejsca i rozmiarów budowy na gruncie, wylanie fundamentów i rozprowadzenie kanalizacji.

Po drugim etapie możemy już mówić o rozpoczęciu prac nad stanem surowym budynku. Zakres prac ogranicza się przede wszystkim do postawienia konstrukcji budynku a zatem: murowania ścian, stworzenie stropów, pokrycie dachu.
Po zakończeniu prac nad stanem surowym domu rozpoczyna się nieco przyjemniejszy etap, wykończenie wewnętrzne. Przyjemniejszy, bo nasz dom wreszcie zaczyna przypominać ten z projektu architekta. Wbrew pozorom zbliżanie się do końca budowy nie oznacza jednak mniejszych kosztów, a wręcz przeciwnie.

Jakie prace nas czekają: instalacje wewnętrzne, wykonanie tynków, montaż okien, drzwi i bram. Wreszcie wykańczamy elewację montujemy wszystkie urządzenia grzewcze oraz rozpoczynamy prace wykończeniowe wewnątrz domu.
Wreszcie nie pozostaje nam już nic innego jak zawiadomienie Urzędów o zakończeniu budowy, zameldowanie wszystkich domowników oraz zamieszkanie w nowym, cudownym, wymarzonym domku.

źródło: http://www.webshock.com.pl
autor: Natalia123
pralka
Level 1
Level 1
Posty: 270
Rejestracja: 10 gru 2012, 09:25
Lokalizacja: Płock

Postautor: pralka » 26 lut 2013, 09:10

Budowa domu to zdecydowanie nie jest bułka z masłem. Wiem coś o tym, bo ostatnio budowali go moi rodzice. Problemy zaczynały się już na etapie przygotowań i papierkowej roboty, mającej na celu zdobycie licznych pozwoleń. Szukanie dobrej ekipy budowlanej, taniej firmy zajmującej się transportem , materiałów w przystępnej cenie - wszystko to złożyło się na ogromnie pracochłonny i żmudny proces, a to był dopiero początek. Mimo wszystko sądzę, że lepiej jednak mieć własny dom i sama również w przyszłości planuję jego budowę.
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 28 lut 2013, 09:32

szynszyla
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 19 lut 2013, 10:15
Lokalizacja: Bytom

Postautor: szynszyla » 28 lut 2013, 11:05

Ja tam o budowie domu nie myślę, jestem za bardzo przyzwyczajona do mieszkania w bloku. Oprócz tego przeważałaby mnie taka inwestycja, a potem jej utrzymanie.
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 08 mar 2013, 15:20

Hi hi i właśnie dlatego ja przyszłam na gotowe - dom stoi od kilkudziesięciu lat, teraz to jest tylko kwestia wyremontowania go, a to też jest przerażające ;P
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: katowice

Postautor: lolipop123 » 26 mar 2013, 12:46

ale to chyba i tak mniejsze zło niż budowa domu od podstaw, moi rodzice na starość postanowili sobie wybudować dom i trwa to już dwa lata, jeszcze trzeba wiele rzeczy dokończyć, zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków i pomalować elewację, jak dla mnie końca nie widać, a oni non stop coś nowego wymyślają, nie zdziwiłabym się jakby przy domu powstał jeszcze basen :P
Awatar użytkownika
wscibski
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 04 sty 2010, 11:28
Lokalizacja: ze szlachetnego rodu

Postautor: wscibski » 26 mar 2013, 21:39

Przecież o to chodzi aby gonić króliczka. Chcą mieć zajęcie i tyle. Mój sąsiad jak poszedł na emeryturę to ciągle coś tam dłubie choć chatę ma na glanc.
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 04 kwie 2013, 09:37

dancer11
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2013, 18:42
Lokalizacja: kraków

Postautor: dancer11 » 27 cze 2013, 00:55

Od jakiegoś czasu przeglądałam strony w poszukiwaniu wyceny nieruchomości. Po długich poszukiwaniach znalazłam ciekawą stronę e-propertyrating . Jest to ciekawy system do wyceny nieruchomości, ale także raportów i ratingów.
Awatar użytkownika
Królik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2013, 20:40
Lokalizacja: W-wa

Postautor: Królik » 15 lip 2013, 20:38

Coś na ten temat wiem. Aktualnie jestem na etapie stanu surowego zamkniętego. Tydzień temu byli chłopaki z Eco Comfortu założyć system wentylacji mechanicznej. Zdziwiłem się, że zajęło im to tylko 3 dni - pewnie to zasługa ich profesjonalnego sprzętu (jestem pełen podziwu dla działania wiertnicy diamentowej, chciałbym mieć takie cudo na własność). Teraz pozostaje zamontować rekuperator, ale to dopiero, jak dom będzie w fazie wykończeniowej. Więc wbrew pozorom jeszcze sporo pracy przede mną, ale przynajmniej będzie mi się dobrze mieszkało. Nie mogę się już doczekać, żeby przetestować wentylację mechaniczną.
kamila105
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 04 paź 2013, 15:45
Lokalizacja: Radom

Postautor: kamila105 » 08 paź 2013, 07:59

Całkowicie się zgadzam. Budowa domu to chyba jedno z najtrudniejszych zadań, z jakim musiałam się zmierzyć. Działkę budowlaną z podciągniętymi mediami na szczęście mieliśmy, więc przynajmniej to nam odeszło. Jednak jak zaczęliśmy szukać projektanta, fachowców, materiałów, załatwialiśmy pozwolenia, zgody, papiery, jeszcze problemy z przyszłymi sąsiadami: "Bo ja tą drogą od zawsze jeżdżę, więc jest moja. Nie możecie jej ogradzać!!!" :/ Już byliśmy gotowi się poddać. Koleżanka poleciła nam firmę oferującą porady budowlane i kompleksową obsługę. Jeżeli jesteście totalnymi laikami, tak jak my, to naprawdę warto skorzystać z pomocy podobnych fachowców. Zaoszczędzicie wiele nerwów i czasu.
haczo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2013, 10:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: haczo » 08 paź 2013, 10:20

Jeśli droga stała na waszej działce to sąsiad nic nie mógł zrobić. Ale co do reszty to fakt, że załatwianie papierów potrzebnych do budowy mieszkania jest bardzo dużo i ludziom po prostu się odechciewa budowy.
kamila105
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 04 paź 2013, 15:45
Lokalizacja: Radom

Postautor: kamila105 » 09 paź 2013, 07:34

Tak, wiem, że nie miał absolutnie żadnego prawa, ale co krwi napsuł, to napsuł. Użeraliśmy się z nim chyba 2 miesiące, nawet pisma z urzędu do niego nie docierały. No i mamy już jednego sąsiada, którego omijamy szerokim łukiem:)
alis
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 14 paź 2015, 14:44

Re: Budujemy dom!

Postautor: alis » 14 paź 2015, 15:06

My z mężem też jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego domku. :) Radość wielka, bo to zawsze było nasze marzenie, ale prawdą jest, że budowa to żmudny i wyczerpujący proces. Tym bardziej, gdy buduje się metodą gospodarczą, a nie zleca wszystko firmie budowlanej.
W naszym przypadku było tak, że kupiliśmy działkę z postawionym na niej budynkiem. Stara, rozwalająca się stodoła, którą trzeba było zburzyć, a to wymaga pozwoleń, chodzenia po urzędach itd. Trochę to trwało, dobrze chociaż, że z firmą rozbiórkową nie było żadnych problemów i wszystko szybko i pięknie rozebrali i wywieźli. :)
Teyunars
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2015, 11:17

Re: Budujemy dom!

Postautor: Teyunars » 23 paź 2015, 11:19

Ja jak budowałem to postawiłem na stal konstrukcja domu była ze stali powiem wam że solidny dom wyszedł teraz polecam - konstrukcje stalowe wiaty bo też sobie robie nieopodal domu i też wychodzi świetnie.

Wróć do „PROJEKTY DOMÓW, MATERIAŁY BUDOWLANE, MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość