Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Porady dotyczące obrotu nieruchomościami, sprzedaż, kupno, najem nieruchomości mieszkaniowych, handlowych, porady co kupić, porady jak kupować bezpośrednio i przy współpracy z biurem nieruchomości, porady prawne, umowy w obrocie nieruchomościami.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: abrakadabra » 08 mar 2013, 14:33

Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Każdy chciałby sprzedać swoje mieszkanie szybko i za wysoką cenę. Niestety czasy galopujących cen i kupujących, łapiących co się da minęły. Dziś do sprzedaży mieszkania trzeba się gruntownie przygotować. Wymaga to dokładnego planowania oraz umiejętności pokazania mieszkania na sprzedaż w taki sposób jakiego życzą sobie potencjalni kupcy.

Warto poświęcić czas na odświeżenie mieszkania, ponieważ eksperci są zdania, że odmalowanie ścian, drobne naprawy czy stworzenie miłego nastroju mogą podnieść cenę transakcyjną lokalu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czas na generalne porządki

Umyte okna wewnątrz i z zewnątrz, stare kurze, wypastowana podłoga, wyprana wykładzina – te czynności brzmią jak oczywistość? Wcale nią nie są, a wie to każdy, kto choć raz odbył rundę po wystawionych do sprzedaży mieszkaniach. Tymczasem eksperci są zdania, że porządek w domu i stworzenie miłego nastroju mogą podnieść cenę transakcyjną lokalu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wyczyść więc lustra, posprzątaj w lodówce, poodkurzaj i umyj podłogi. Usuń kamień z umywalki, zlewu i wanny, umyj kabinę prysznicową, koniecznie zwalcz grzyba (jeśli taki zadomowił się u ciebie). Pamiętaj również, aby ręczniki w łazience i ściereczki w kuchni były czyste i ładnie złożone.

Zwróć także szczególną uwagę na przedpokój. To wizytówka domu - pierwsze pomieszczenie, jakie zobaczy potencjalny nabywca. Postaraj się by robił dobre wrażenie i zachęcał do spaceru po mieszkaniu. Na czas prezentacji nieruchomości warto pozbyć się z tego miejsca rozrzuconych butów, kurtek, wózka dziecięcego czy rowerów. Pokaż odwiedzającym całą dostępną przestrzeń.

Zneutralizuj przestrzeń

Przedpokój to nie jedyne miejsce, z którego należy uprzątnąć nadmiar przedmiotów. Spakuj do pudeł lub schowaj wszystkie pamiątki – fotografie, bibeloty, rzeczy osobiste. Dlaczego? Twoim celem jest sprawienie, aby kupujący wyobraził sobie siebie w tym mieszkaniu, w myślach wieszał już własne zdjęcia na ścianach, by poczuł, że to jego miejsce.

Podobnie jest z meblami – im mniej tym lepiej widać przestrzeń mieszkania. Wynieś więc część mebli, które blokują przejścia i schowaj je do piwnicy. Pozostaw tylko tyle mebli, aby było wiadomo co to za pokój (sypialnia, jadalnia, pokój gościnny / dzienny). Dzięki takiej aranżacji potencjalnemu nabywcy łatwiej jest wyobrazić sobie, jak oglądane przez niego np. mieszkanie może wyglądać po umeblowaniu. Postaraj się, aby dostęp do okien i balkonu był swobodny. Złóż składane stoły, aby nie zabierały dużo miejsca.

Przemyśl również przemalowanie mieszkania na jakiś neutralny kolor – najlepszy jest biały, ponieważ kojarzy się z nowością, stwarza nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczenia i nadaje mu więcej przestrzeni. Nie pozwól, aby potencjalni kupcy zapamiętali twoje mieszkanie tylko, jako to z pomarańczową sypialnią.

Drobne naprawy - wielki efekt

Warto także dokładnie przyjrzeć się odwlekanym przez wiele miesięcy domowym usterkom i niedoróbkom. Wymień popękane płytki, napraw niedomykające się drzwiczki w szafkach, wymień spalone żarówki. Zadbaj o odświeżenie fug, wycyklinowanie parkietów czy naoliwienie skrzypiących drzwi. Jeśli to możliwe, należy zaszpachlować również wszystkie pęknięcia ścian i sufitu. Powieś – nawet tańsze – lampy w miejscach, gdzie z sufitu wciąż wystaje instalacja. Sprawdź również, czy działają takie detale jak: nawiew od okapu, żaluzje antywłamaniowe, klamki, krany i elementy instalacji elektrycznej. Warto zapamiętać, że pieniądze wydane na drobne naprawy i odświeżenie mieszkania zwrócą ci się kilkukrotnie podczas sprzedaży.

Taka kosmetyka i dbałość o szczegół z pewnością wpłynie również na szybkość sprzedaży nieruchomości. Specjalnie piszemy „szczegół” - nałożenie nowej farby na ściany czy wycyklinowanie parkietu trwa relatywnie niedługo, kosztuje kilkaset złotych, a sprawia wrażenie czystości i świeżości. Nie mówimy o dużych remontach, ponieważ nakładów takich nie sposób odzyskać w cenie mieszkania, a gusta różnych osób rzadko są zbieżne. Lokal nie musi być wykończony w wysokim standardzie – najważniejsze by był zadbany i czysty.

Pachnie … ciastem z cynamonem?

Przed odwiedzinami potencjalnych nabywców warto zadbać także o zapach w naszym lokum. Przewietrz dokładnie mieszkanie, wynieś śmieci i schowaj nie zawsze świeżo pachnące buty leżące w przedpokoju. Dobrym sposobem jest, jak mówią eksperci od sprzedaży nieruchomości, upieczenie ciasta z cynamonem lub kilka ziaren kawy, wrzuconych do nagrzanego piekarnika. Wrażenie zawsze też robią świeże kwiaty na stole. Można zastosować również łagodne odświeżacze powietrza. Mniej polecane są za to orientalne kadzidełka.

Prezentacja to nie spotkanie towarzyskie

Zadbaj o to, by podczas prezentacji w domu nie przebywała duża liczba domowników, łącznie z bliskimi chcącymi pomóc i sąsiadami. Potencjalni nabywcy często czują się jak intruzi, kiedy wchodzą do mieszkania pełnego ludzi. Ogranicz również prezentację do minimum. Czteronożni domownicy mają talent do plątania się pod nogami. Wyprowadź psy i koty na zewnątrz lub poproś sąsiadów o opiekę nad nimi na czas prezentacji.

Ostatnie poprawki i …

Porządki skończone? Teraz wyjdź na zewnątrz i stań w drzwiach swojego mieszania. Popatrz na nie oczami kupca. Masz ochotę wejść do środka? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „Ach, jak tu ładnie, przestronnie i miło!” - możesz zapraszać pierwszych kupców!


źródło: www.taniemieszkanie.pl
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: katowice

Postautor: lolipop123 » 22 maja 2013, 13:56

tak na prawdę to jeśli planujemy sprzedaż mieszkania przy pomocy pośrednika to oni na pewno wskażą nam co trzeba zmienić, aby podwyższyć wartość mieszkania, moja siostra była w takiej sytuacji i Pani z biura nieruchomości w Bydgoszczy zaproponowała takie rozwiązania, które pozwoliły jej na uzyskanie ceny wyższej o 20 tysięcy od tego co początkowo zakładała
dancer11
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2013, 18:42
Lokalizacja: kraków

Postautor: dancer11 » 27 cze 2013, 00:53

W ostatnim czasie interesowałam się wyceną nieruchomości, ponieważ była mi potrzebna profesjonalna usługa . Zależało mi na naprawdę dobrym systemie i znalazłam taki, który zadowoli najbardziej wybrednych e-propertyrating.pl.
szyna
Level 2
Level 2
Posty: 585
Rejestracja: 06 lut 2013, 13:02
Lokalizacja: katowice

Postautor: szyna » 12 lip 2013, 15:40

Z całą pewnością nieruchomość na sprzedaż , szczególnie mieszkanie nie może być w pełni umeblowane, tak jak to w przykładzie. Masywne meble, zbyt duża ilość dodatków, słaby wystrój, to wszystko przytłacza i od razu zniechęca do zakupu! W ogóle nie widać jak takie mieszkanie naprawdę wygląda.
Awatar użytkownika
mackk
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 09 sie 2013, 16:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mackk » 25 wrz 2013, 16:02

Bardzo ciekawy tekst. Jako uzupełnienie polecam http://www.deconova.pl/przygotowanie-mi ... zedazy.php
mariola.kochanowska
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2016, 13:53

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: mariola.kochanowska » 16 lis 2016, 12:09

Trochę inaczej to się tyczy przygotowania mieszkania pod wynajem, jak wynajmowałam swoje stare mieszkanie to posłużyłam się tymi radami https://www.nieruchomosci.com.pl/artykuly/10_zasad_ktore_pomoga_ci_szybko_wynajac_mieszkanie,3617.html?page=4 i powiem szczerze, że nie spodziewałam się, że tak szybko pójdzie wynająć mi tak stare (jak dotąd mi się wydawało) mieszkanie...
DanielaMT77
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 10 kwie 2017, 08:59

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: DanielaMT77 » 13 kwie 2017, 14:09

Na pewno trzeba powynosić swoje własne, prywatne rzeczy i takie, które mogłyby przeszkadzać nowym lokatorom. Mieszkanie musi wywrzeć na klientach jak najlepsze wrażenie więc wypadałoby porządnie je posprzątać. Sama kupowałam kiedyś mieszkanie i pamiętam, że zaglądałam do każdej szczelinki, by wiedzieć wszystko o tym mieszkaniu. Musicie dobrze łazienke umyć i wszystkie okna, jest to bardzo ważne. Jeżeli nie chcecie zatrudniać firmy, bo w sumie po co to polecam taki odkurzacz do szyb https://www.leifheitsklep.pl/leifheit/p ... an-p-51000 , wymyje wam idealnie każde okno i kafelki w łazience.
Bemos
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 163
Rejestracja: 17 maja 2017, 10:07

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: Bemos » 19 maja 2017, 08:53

Najgorzej jak od okna zawiewa i w mieszkaniu robi się nie przyjemnie zimno wtedy warto pomyśleć o jakiejś uszczelce, żeby zakryć pewne mankamenty - http://handtech.pl/
monikabert90
Level 4
Level 4
Posty: 1544
Rejestracja: 11 gru 2016, 10:17

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: monikabert90 » 27 maja 2017, 07:48

Na początek trzeba by było jak najszybciej stare mieszkanie opróżnić. Warto wtedy zatrudnić jakąś firmę, której specjalnością jest likwidacja mieszkań. Możemy mieć wtedy pewność, że szybko pozbędziemy się z mieszkania starych mebli, gratów, rupieci, śmieci, odpadów, zlikwidowane zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a lokal zostanie odświeżony i będzie gotowy dla nowych lokatorów ;)
remana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: 23 mar 2017, 19:49

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: remana » 29 maja 2017, 17:25

Na pewno warto odmalować ściany. Wtedy całe mieszkanie wygląda świeżej. Farby nie są jakieś super drogie, taki Primacol np. https://www.obi.pl/tynki-kreatywne-i-efekty/primacol-farba-strukturalna-baranek-kremowa-5-l/p/5573001 a to jednak sporo zmienia w odbiorze takiego mieszkania.
marta-wawa
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 36
Rejestracja: 23 gru 2016, 22:02

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: marta-wawa » 31 maja 2017, 19:45

Sama ostatnio rozglądałam się trochę za mieszkaniami, ale oglądając poniszczone mieszkania z rynku wtórnego, coraz bardziej jednak skłaniam się ku mieszkaniu z rynku pierwotnego. Taki mieszkanie można urządzić po swojemu. Na przykład aktualnie w Warszawie na Bielanach są bardzo fajne i nowoczesne mieszkania do kupienia, a całość realizowana przez firmę Grupo Lar (https://www.facebook.com/GrupoLarPolska/). Wykończenie mieszkań jest bardzo solidne. Do tego dzielnica bardzo ładna, wokoło parki, ale również i stacja metra, dzięki czemu jest dobry dojazd do reszty miasta.
kumpel
Level 1
Level 1
Posty: 286
Rejestracja: 02 mar 2016, 20:38

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: kumpel » 02 cze 2017, 18:55

Dokładnie tak! Lepiej urządzać po swojemu :) Ja właśnie wybieram płytki z http://www.domlazienkaplytki.pl/nasza-oferta. Super frajda :D
AnnaMarie711
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 46
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:00

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: AnnaMarie711 » 13 cze 2017, 15:24

U mnie wystarczyło ogólne sprzątniecie, mieszkałam na taki osiedlu co mieszkania rozchodziły się jak świeze byłeczki, moze tez dzięki temu, że zarządzanie budynkami warszawa - Status było na najwyższym poziomie na osiedlu. Zarządca bardzo się starał i wychodził naprzeciw mieszkańcom. Polecam wybieranie mieszkań własnie w takich miejscach.
Bemos
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 163
Rejestracja: 17 maja 2017, 10:07

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: Bemos » 28 cze 2017, 10:14

Clarsystem.pl - wynająć ich i resztę załatwią za Ciebie :) :cwaniak:
berni99
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 153
Rejestracja: 23 lut 2017, 07:07

Re: Jak szybko przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Postautor: berni99 » 29 cze 2017, 19:19

Jedną z kluczowych kwestii przy sprzedaży mieszkania jest z reguły cena. Zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. Jeśli sprzedajesz mieszkanie warto skontaktować się z dobrym rzeczoznawcą majątkowym, który zajmuje się nieruchomościami i ich wycenami na co dzień. Ciekawą ofertę proponuje biuro nieruchomości Dominus http://www.biurodominus.pl/. Specjalizują się między innymi w wycenach nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż.

Wróć do „KUPNO, SPRZEDAŻ, NAJEM NIERUCHOMOŚCI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość