O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

Porady dotyczące obrotu nieruchomościami, sprzedaż, kupno, najem nieruchomości mieszkaniowych, handlowych, porady co kupić, porady jak kupować bezpośrednio i przy współpracy z biurem nieruchomości, porady prawne, umowy w obrocie nieruchomościami.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

Postautor: abrakadabra » 08 mar 2013, 14:28

O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

Nadszedł czas na wynajem mieszkania. Wybraliśmy lokalizację, wiemy jakiego metrażu szukamy, umówiliśmy się na spotkanie z wynajmującym lokum. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie dobrego lokalu z uczciwym, odpowiedzialnym i pomocnym właścicielem, nie jest wcale łatwe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by po kilku tygodniach nie szukać ponownie lokum do wynajęcia?

Podpisujemy umowę najmu!

Jeżeli po długich poszukiwaniach spodobało nam się jakieś mieszkanie, przed podpisaniem umowy z właścicielem warto dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości – kto rzeczywiście jest jego właścicielem, czy nie jest obciążone hipoteką lub innymi długami. Jak to sprawdzić? Poprośmy osobę, która chce wynająć nam lokum o akt własności lub aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, może być to również zaświadczenie ze spółdzielni, które potwierdzi własność lokalu. Jeśli właściciel nie ma lub nie chce pokazać nam tego typu dokumentów lepiej poszukać innego lokum!

Nie należy wynajmować mieszkania od osób, które sprzeciwiają się podpisaniu umowy najmu mieszkania. Umowa najmu zabezpiecza obie strony przed nieuczciwością najemcy i wynajmującego. Co powinna zawierać taka umowa?

dane stron umowy najmu;
określenie przedmiotu najmu;
wysokość czynszu najmu oraz dodatkowych opłat, które ponosić będzie najemca;
wysokość ewentualnej kaucji – jest to często spotykana praktyka, która służy zabezpieczeniu interesu wynajmującego, który chce mieć pewność, że jego lokator nie zrezygnuje z wynajmu, kaucja nie może przekroczyć dwóch czynszów miesięcznych;
czas trwania umowy (umowa na czas określony lub nieokreślony);
warunki wypowiedzenia umowy.

Przed wynajęciem lokalu warto spisać również protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wyszczególnione jest wyposażenie mieszkania, stan techniczny urządzeń, dane dotyczące stanu liczników. Protokół jest podstawą do rozliczenia się po ustaniu okresu najmu.

Ważne pytania do właściciela mieszkania

Istnieją kwestie, które powinniśmy poruszyć z właścicielem mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy najmu. Wielu z nich jest bowiem przeciwnych paleniu w mieszkaniu, czy posiadaniu zwierząt. Warto więc wcześniej podpytać i ściśle ustalić warunki najmu.

Niektórzy właściciele nie mają nic przeciwko wprowadzeniu się wraz z kotem, psem, czy innym zwierzakiem. Zanim jednak podejmiecie decyzję o przeprowadzce, uprzedźcie właściciela o zwierzaku. Zdarzają się bowiem przeciwnicy tego typu lokatorów w swoim mieszkaniu. Osoby uzależnione od nikotyny powinny również zapytać, czy właściciel ma coś przeciwko paleniu w mieszkaniu. O paleniu można nie wspominać tylko w wypadku kiedy rzeczywiście pali się sporadycznie i raczej poza domem np. na balkonie.

Warto również wcześniej spytać o dostęp do piwnicy. Jeśli tak - będziecie mogli wynieść z mieszkania rzeczy, które są Wam niepotrzebne, a których właściciel nie zamierza się pozbywać.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Zanim zdecydujemy się wynająć mieszkanie, musimy je dokładnie obejrzeć. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

lokalizację – okolicę, atmosferę osiedla, bezpieczeństwo, dostępność połączeń komunikacyjnych, odległość od szkoły, przedszkola, sklepów itp.
klatkę schodową
stan mieszkania – szczególnie – czy występuje wilgoć, grzyb, ślady robactwa.
instalację wodną, gazową i elektryczną.
sprzęty i urządzenia – czy działają właściwie.
Okna - czy lekko się otwierają, czy nie mają szpar.

Warto również wcześniej porozmawiać z sąsiadami.

Dylemat – kupić czy wynająć mieszkanie?

W ciągu ostatniego roku w największych aglomeracjach średnie koszty wynajmu wzrosły. Według danych najdroższym miastem dla najemców wciąż pozostaje Warszawa - za wynajem kawalerki trzeba miesięcznie zapłacić tu średnio ponad 1,5 tys. zł, a mieszkania dwupokojowego już ponad 2000 zł. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku koszty wynajmu są podobne: kawalerka to koszt około 1,2 tys. zł za miesiąc, lokum 2-pokojowe to już dużo ponad 1,5 tys. zł. Okazuje się więc, że na najem Polak przeznacza już ponad połowę zarobków.

Tymczasem może warto pomyśleć o kupnie nowego mieszkania? Ceny lokali spadają, oferta deweloperów jest coraz szersza, nikt nie musi już kupować przysłowiowej „dziury w ziemi” , a koszty związane z wynajmem pozostają wciąż na wysokim poziomie Może się również okazać, że niedługo będą one równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu!

Kupić czy wynająć mieszkanie – to przedmiot niekończących się dyskusji i domowych debat. Jednak jak zawsze - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, planów na przyszłość i stylu życia!

źródło: www.taniemieszkania.pl

trylogia
Level 2
Level 2
Posty: 967
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 08 mar 2013, 15:44

W czasach, gdy transport wciąż się rozwija, warto zapytać o dostępność miejsca parkingowego lub garaż, o możliwe remonty - często istnieje możliwość odświeżenia wnętrza, a w zamian jest się zwolnionym np. przez 2 miesiące z opłat. A najlepiej przy wynajmie skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami - ja wiem, że społeczeństwo podchodzi do tego zawodu bardzo niechętnie, ale w przypadku wynajmu naprawdę jest wiele rzeczy, o których człowiek nie myśli, a później pojawia się problem, bo np. nie zrobiono protokołu zdawczo-odbiorczego i najemca zostaje posądzony o kradzież czegoś, co stanowiło wyposażenie domu, albo trzeba płacić karę za wcześniejsze rozwiązanie umowy, albo coś tam jeszcze...
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: katowice

Postautor: lolipop123 » 26 mar 2013, 12:42

na pewno warto spytać o to jacy ludzie mieszkają w danym bloku czy kamienicy, bo udręka potem może być straszna jak trafimy na niezbyt przyjemnych sąsiadów
pralka
Level 1
Level 1
Posty: 270
Rejestracja: 10 gru 2012, 09:25
Lokalizacja: Płock

Postautor: pralka » 21 maja 2013, 15:24

Rzeczywiście warto spytać głównie o sąsiadów, bo resztę informacji możemy zebrać sami. A jeżeli dokonujemy zakupu poprzez agencję nieruchomości, to ona może zrobić za nas taki research wszelkich ciekawiących nas kwestii.
SanKa
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 13 sie 2015, 21:49

Re: O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum

Postautor: SanKa » 10 paź 2015, 21:23

Sąsiedzi to dość istotne, ale to często widać po okolicy kogo możemy się spodziewać, w gruncie rzeczy to co napisał kolega wyżej miejsce parkingowe czy garaż jest dość istotnym elementem chociażby z racji, że koszt wynajęcia garażu czy miejsca pod chmurką to kwoty często od 150 zł wzwyż. Koszt budowy garażu - http://www.budowadomu24h.pl/koszt-budowy-garazu.html - jak widać do małych nie należy. A wizja szukania po pracy miejsca 2 przecznice dalej nie jest zbyt atrakcyjna, dla potencjalnego najemcy.
matelina
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2017, 12:00

Re: O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

Postautor: matelina » 29 mar 2017, 09:40

Jak dla mnie dobrze byłoby trochę poczytać zanim kupimy mieszkanie. Oszczędzimy sobie wiele kłopotów w przyszłośc,i jeśli dokonamy właściwej inspekcji nieruchomości. Czytałem o tym na http://www.inspekcjadomu.pl/na_co_zwracac_uwage_przy_kupnie_mieszkania_z_rynku_wtornego.html
Awatar użytkownika
danielozzo
Level 1
Level 1
Posty: 244
Rejestracja: 07 wrz 2017, 10:43

Re: O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

Postautor: danielozzo » 08 wrz 2017, 10:06

O dziwo z właścicielem mieszkania można negocjować. Dobrze wiedzieć jak to zrobić. Mi pomógł w tym ten ARTYKUŁ. Nie dajcie zdzierać z siebie pieniędzy.


Wróć do „KUPNO, SPRZEDAŻ, NAJEM NIERUCHOMOŚCI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość