Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Porady dotyczące obrotu nieruchomościami, sprzedaż, kupno, najem nieruchomości mieszkaniowych, handlowych, porady co kupić, porady jak kupować bezpośrednio i przy współpracy z biurem nieruchomości, porady prawne, umowy w obrocie nieruchomościami.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: abrakadabra » 12 lut 2013, 20:05

Bez pozwolenia domu nie wybudujesz


Budowa domu to nie tylko wybieranie koloru ścian, pokrycia dachu, czy materiału na zasłonki. Gdyby tak było nikt nie przejmowałby się budową. Sytuacja jednak pokazuje, że budowa domu to wyzwanie na miarę zdobycia szczytu w Alpach. Co ciekawe wcale nie chodzi o wykonanie wszystkich prac budowlanych i aranżacyjnych. Problemem zazwyczaj staje się sterta pozwoleń i dokumentów niezbędnych do tego, by dom mógł rzeczywiście znaleźć się na naszej działce.

Podstawą budowy domu jest pozwolenie na rozpoczęcie prac. Bez niego każda budowa jest nielegalna i jeśli tylko zaistnieją ku temu warunki możemy zostać zmuszeni do jej rozbiórki.

Aby takie pozwolenie uzyskać musimy zebrać takie dokumenty jak:
projekt budowy – który zapewni pracowników Urzędu o tym, że dom jest stworzony przez projektanta z odpowiedniej izby samorządu zawodowego, wskaże także wielkość domu, rozmieszczenie na działce,
oświadczenie o nabyciu przez nas prawa do użytkowania danego gruntu,
zaświadczenie potwierdzające, że nasza działka jest wpisana w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli chodzi o dom jednorodzinny to byłoby właściwie na tyle. Znacznie większe utrudnienia i bieganina z Urzędu do Urzędu czeka inwestorów trudniących się stawianiem budynków przeznaczonych do użytku publicznego.

Dokumentów ciąg dalszy

Nikt nie wyda nam pozwolenia na budowę jeśli nie potwierdzimy, że do naszego budynku mieszkalnego może być doprowadzona woda, energia elektryczna, sieć kanalizacyjna oraz ciepło. Wnioski o ich podłączenie składamy w miejscowych przedsiębiorstwach zarządzających ich siecią.

Jeśli do naszej działki nie ma możliwości podłączenia wody to możemy stworzyć własne ujęcie wody w postaci studni, a w przypadku problemów z kanalizacją wystarczy wykopać szambo.

Podstawą działki budowlanej jest bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Jeśli takiej możliwości nie ma możemy wystarać się o tzw. służebność drogową (czyli przejazd do drogi np. przez działkę sąsiada).
Jeśli na naszej działce planujemy utworzenie stawu lub studni, której głębokość będzie przekraczała 30 m to pamiętajmy o odpowiednim pozwoleniu wodnoprawnym.Wniosek dotyczący wody i ujęć wodnych składa się w starostwach.

Niektórym wydaje się, że działka na której znajduje się nasz dom uprawnia nas do samowolki. Nic bardziej mylnego. Pozwolenie musimy także uzyskać w momencie, gdy chcemy usunąć jakiekolwiek drzewo kolidujące nam np. w projekt domu. Co ciekawe może się okazać że nasza działka zapisana jest w rejestrze zabytków. Wówczas pozwolenie o wycięciu drzewa uzyskamy wyłącznie w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Wreszcie, aby uzyskać pozwolenie na budowę niezbędne będzie dołączenie do kompletu dokumentów także wyniku badania geodezyjno technicznego. Przy zwykłej zabudowie jednorodzinnej badanie takie może przeprowadzić również projektant naszego domu.

O ów badaniu warto jednak pamiętać nie tylko przez pryzmat samego uzyskania pozwolenia. Jest ono bowiem bardzo przydatne także dlatego, że dokładnie wskaże nam jaki rodzaj gruntu znajduje się na naszej działce oraz jakie rodzaje materiałów budowlanych będą najlepsze dla takiego rodzaju działki.

Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/bez-pozwolenia-domu-nie-wybudujesz/">Bez pozwolenia domu nie wybudujesz</a> - Natalia123

autor: Natalia123
Klodenn1
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 16 lip 2015, 08:06

Re: Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: Klodenn1 » 16 lip 2015, 08:12

Masz rację sam ostatnio chciałem przy domu zrobić ekologiczne oczyszczalnie drenażowe i musiałem załatwić na to pozwolenie... Masakra bez pozwolenia w tym kraju nei da się nic zrobić, a najlepsze, że na je wszystkie trzeba czekać po kilka tygodni...
Awatar użytkownika
sowbar81
Level 1
Level 1
Posty: 225
Rejestracja: 07 sty 2014, 14:00

Re: Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: sowbar81 » 27 mar 2017, 12:30

Masakra z tymi pozwoleniami. Ja też bujałam się z tym długo. Teraz niestety mam kolejny problem - niestabilny grunt. Dlatego mam pytanie czy firma taka jak ta jest w stanie zrobić jakąś ekspertyzę i coś zaradzić? Czy lepiej sobie darować i szukać innej działki?
pawelek34
Level 1
Level 1
Posty: 286
Rejestracja: 13 kwie 2016, 12:11

Re: Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: pawelek34 » 26 kwie 2018, 14:30

Dokładnie, bez pozwoleń nie ma szans na budowę domu czy jakiejkolwiek innej inwestycji. Jak przed zakupem działki pod dom, zleciłem jednej z wrocławskich firm, badania gruntu. Teraz mam przynajmniej gwarancję, że nie będą mi pękać ściany, dzięki badaniom mogłem także wybudować piwnice. Polecam Grupę Geologiczną http://grupageologiczna.pl/
Manuela
Level 2
Level 2
Posty: 878
Rejestracja: 15 kwie 2016, 10:41

Re: Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: Manuela » 03 sty 2019, 08:37

Raczej to coś oczywistego i nie powinno być niczym dziwnym.
Unika
Level 1
Level 1
Posty: 373
Rejestracja: 04 wrz 2018, 14:01

Re: Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: Unika » 02 lip 2019, 15:56

Taka jest już procedura, że pozwolenia muszą być. Jednak dom od zawsze był moim marzeniem i dążę do tego, aby go wybudować. Widzieliście może jakie ciekawe projekty ma w ofercie pracownia MG Projekt https://www.mgprojekt.com.pl/konkurs-fotograficzny-2019 ? I nawet oferują uczestnictwo w konkursie. Szkoda, że dopiero zamierzam skorzystać z ich oferty. Gdybym zdecydowała wcześniej, to mogłabym wygrać na przykład taki robot koszący lub kosiarkę. Fantastyczne są te markowe nagrody.
eklera21
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 8
Rejestracja: 03 mar 2020, 11:06

Re: Bez pozwolenia domu nie wybudujesz

Postautor: eklera21 » 03 mar 2020, 11:44

Zgadzam się dlatego trzeba korzystać z usług firm takich jak https://www.ggsprojekt.pl/obsluga-budow/ które tego rodzaju badaniami się zajmuja.
Swoją drogą bardzo dobrze, że bez pozwolenia domu nie wybudujesz, bo gdyby była taka samowolka budowlana to aż strach pomyśleć do ilu tragedii by doszło. Dla mnie od zawsze na pierwszym miejscu stawiane jest bezpieczeństwo.

Wróć do „KUPNO, SPRZEDAŻ, NAJEM NIERUCHOMOŚCI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość