Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, ciekawe pomysły na aranżacje, dekoracje, inspiracje, galeria jak urządzić wnętrza, porady, farby, kolorystyka kuchni, pomysły na aranżację łazienki.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: abrakadabra » 08 mar 2013, 14:38

Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Jaka powinna być kuchnia? Przestronna, słoneczna, pomysłowa… Cech idealnej kuchni wymienić można by sporo. Tymczasem pierwszym kryterium, jakim należy się kierować podczas urządzania tego pomieszczenia, jest praktyczność i funkcjonalność. Dopiero, kiedy mamy pewność, że wszystko będzie pod ręką, można pomyśleć o wykończeniu i dodatkach.

Nie ma wątpliwości, że kuchnia to pomieszczenie, które spełnia w mieszkaniu najwięcej funkcji. Służyć może nie tylko do przyrządzania i spożywania posiłków, ale także – spędzania wolnego czasu. Dobrze jest więc urządzić ją w taki sposób, by każdą z tych czynności móc wykonywać swobodnie i z przyjemnością. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać, jak rozmieścić meble, odtwórzmy w pamięci sposób poruszania się po kuchni. Szybko okaże się, że myśleć nie ma nad czym – trzeba tak ustawić poszczególne elementy, aby korzystanie z nich nie było kłopotliwe i oszczędziło nam biegania „tam i z powrotem”. No więc, po kolei. Najpierw z reguły zaglądamy do lodówki, potem wyjmujemy potrzebne produkty na blat oraz korzystamy ze zlewu, a finał całej zabawy następuje w okolicach kuchenki. Może więc nie warto „wciskać” kuchenki pomiędzy lodówkę i zlew, nawet jeśli zastawiłaby niepraktyczną wnękę?

Jedną z pierwszych zasad właściwego urządzenia kuchni jest zapewnienie sobie wystarczająco dużo miejsca do pracy pomiędzy lodówką, a zlewem, a także pomiędzy zlewem, a kuchenką. Podsumowując: lodówka – blat – zlew – blat – kuchenka – blat to ciąg najbardziej optymalny. Oczywiście odległości pomiędzy nimi zależeć będą od tego, jak dużą kuchnię mamy do dyspozycji. W przypadku większej kuchni dobrym pomysłem jest po prostu blat równoległy, wolnostojący (lada). Istnieje także dodatkowa wskazówka, jaką można zastosować przy projektowaniu kuchni, zwana trójkątem roboczym. Wierzchołki takiego „wirtualnego” trójkąta mają nam wyznaczyć punkty, w jakich znaleźć się powinny podstawowe urządzenia kuchenne. Jest to pomocne szczególnie w przypadku małej kuchni, w której ustawienie wszystkiego w jednej linii po prostu nie jest możliwe.

Skoro już wiemy, w jakiej kolejności ustawiać sprzęty, musimy teraz zadecydować, w którym miejscu rozpocząć ich rozmieszczanie. Jak pamiętamy, pierwszym ważnym elementem jest lodówka - warto więc może ustawić ją jak najbliżej wejścia. Nie ma przecież wątpliwości, że to najchętniej i najczęściej otwierany przez domowników „mebel”. Bywa i tak (szczególnie w przypadku małych domowników), że głód nie pozwala nam zdjąć butów zanim nie wrzucimy do ust czegokolwiek, co nadaje się do spożycia. Czy więc warto narażać płytki bądź panele podłogowe na zarysowanie?

Optymalna odległość pomiędzy lodówką a zlewem to od 40 do 60 cm. Jeśli mamy zamiar wyposażyć naszą kuchnię w zmywarkę, wystarczy z pewnością zlewozmywak jednokomorowy, jednak osoby, zmywające tradycyjnie bez wątpienia docenią drugą komorę. Przestrzeń pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką jest zalecana z dwóch powodów. Po pierwsze, umyte produkty musimy obrobić przed ich smażeniem, pieczeniem czy gotowaniem, a ponadto – w czasie zmywania możemy nieopatrznie zachlapać palniki. Jeżeli to właśnie przestrzeń pomiędzy zlewozmywakiem, a kuchenką będzie naszym blatem „głównym”, powinna mieć co najmniej 70 - 80 cm (im więcej tym lepiej). Jeśli jednak planujemy blat równoległy – wystarczy odległość podobna, jak w przypadku pierwszego blatu. Nad blatem, zlokalizowanym między zlewem a kuchenką, warto umieścić gniazdka elektryczne, potrzebne do podłączania robotów kuchennych itp.

Kolejnym kluczowym elementem układanki jest kuchenka, która nie powinna stać blisko okna (ryzyko zgaszenia płomienia przez powiew wiatru). W jej pobliżu dobrze jest zlokalizować szafki do przechowywania naczyń i garnków. Po co jednak kolejny blat za kuchenką? Taka przestrzeń pozwoli nam na swobodne nakładanie gotowych już potraw na talerze.

Inną czynnością, jaką często wykonujemy w kuchni, jest spożywanie przyrządzanych posiłków. Oczywiście niektórzy wolą to robić w salonie czy jadalni, ale w chwili projektowania kuchni, warto przewidzieć taką możliwość. Miejsce do jedzenia można zorganizować przy blacie kuchennym (wówczas musi być to wolno stojąca lada), ale w takim przypadku warto pomyśleć, aby był on nieco szerszy bądź - przykładowo - w kształcie litery L. Do tego wysokie barowe krzesła i mamy dowód na to, że komfort z efektem naprawdę nie muszą się wykluczać.

Obrazek [/list]
szyna
Level 2
Level 2
Posty: 585
Rejestracja: 06 lut 2013, 13:02
Lokalizacja: katowice

Postautor: szyna » 09 kwie 2013, 14:08

Urządzenie kuchni sprowadza się w sumie do tzw trójkąta roboczego:)
Tienna
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 7
Rejestracja: 08 sie 2013, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tienna » 08 sie 2013, 14:38

Fajna porada, ale niektóre z prac można zostawić na potem. Można np. po jakimś czasie od skończenia remontu zamówić fototapetę na szkle, która umieszczona zostanie między blatem a szafkami. :)
trylogia
Level 3
Level 3
Posty: 1054
Rejestracja: 10 gru 2012, 14:46
Lokalizacja: Stąd ;)

Postautor: trylogia » 23 paź 2013, 16:03

Tak trzeba ustawić sprzęty, żeby było wygodnie, nie wszyscy mają taki sam system gotowania, więc chyba uniwersalne rady nie sprawdzają się w 100% przypadków? :) Ja sama oglądam teraz kuchnie na homebook i jestem zachwycona różnorodnością i pomysłowością rozwiązań, które stosują ludzie w swoich kuchniach :) Za niedługo czeka mnie remont kuchni, a że bardzo lubię gotować, to chcę przygotować to pomieszczenie jak najlepiej :)
olenka27
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 15 wrz 2015, 09:55

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: olenka27 » 01 paź 2015, 19:23

Ja to podziwiam ludzi, którzy sami urzadzaja kuchnie..ja probowalam i nie podolalam niestety... musiałam skorzystać z usług fachowcow i znalazłam cudowna firme http://370studio.pl
, która zaaranzowala mi przepiekna kuchnie - bardzo jestem zadowolona :)
Awatar użytkownika
Habys77
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 17 gru 2015, 18:38

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Habys77 » 20 gru 2015, 12:34

Według mnie kuchnia powinna być nowoczesna. Inne nie są tak fajne... Tutaj np. jest nowoczesna kuchnia, galeria zdjęć. Warto się temu bliżej przyjrzeć :)
domawilk
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2016, 13:08

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: domawilk » 09 sie 2016, 20:56

Jestem właśnie w trakcie urządzania kuchni, moja jest mała i dosyć mało ustawna. Szukam w necie różnych inspiracji, podoba mi się koncepcja http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-kuchnie/mala-kuchnia,pr712.html Macie jakieś sugestie jak urządzić niewielka kuchnię?
Manuela
Level 2
Level 2
Posty: 878
Rejestracja: 15 kwie 2016, 10:41

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Manuela » 02 wrz 2016, 10:51

Ciekawe i dość przydatne rady odnośnie urządzania kuchni, choć rzecz jasna każdy powinien do tego podejść w sposób indywidualny.
Arturoo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 22 lis 2016, 08:22

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Arturoo » 28 lis 2016, 09:36

Oprócz mebli warto też przemyśleć kwestię zagospodarowania przestrzeni nad blatami. Standardowe płytki powoli wychodzą z mody, dlatego my z żoną wybraliśmy szkło z grafiką, jest funkcjonalne, a do tego świetnie się prezentuje . R-K Glass wykonał nasz projekt solidnie. W ich galerii mnóstwo pomysłów, między innymi nasza kuchnia: http://www.rkglass.pl/grafika-na-szkle
Kloda345
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 29 gru 2016, 16:14

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Kloda345 » 19 sty 2017, 18:26

Jeśli kuchnia jest dobrze zaprojektowana, to jest w niej jednocześnie sporo miejsca na sprzęty i zmieści się przykładowo krajalnica maga - taka, jak ta http://www.polgastro.pl/pl/p/Krajalnica ... 2-CE/17863
Leonidas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 01 sty 2017, 20:30

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Leonidas » 29 sty 2017, 21:55

Mi pomogło fajne rozwiązanie, bo kuchnię mamy nie za dużą. Chodzi mi o szafki narożne Magic - Corner Comfort ze sklepu z akcesoriami meblowymi phu Gral
http://phu-gral.eu/pl/c/Magic-Corner-Comfort/247 - dzięki temu rozwiązaniu mamy dużo więcej miejsca przy tej samej kubaturze gdyby były to szafki tradycyjne.
Generalnie ten sklep, ich akcesoria meblowe czasem są tak banalnie proste - a dają dużo pomocy.
Awatar użytkownika
Kubalek3
Level 1
Level 1
Posty: 306
Rejestracja: 10 lis 2016, 14:29

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Kubalek3 » 20 lut 2017, 08:17

W naszym mieszkaniu najtrudniej było nam urządzić kuchnię. Niby mieliśmy jakiś pomysł, ale obawialiśmy się że jak my ją urządzimy, to nie będzie to zbyt praktyczne wnętrze :D a na dodatek tak się złożyło, że znajomi polecili nam firmę www.woprojekt.pl i zdecydowaliśmy się na ich usługi. My jesteśmy bardzo zadowoleni z finalnego efektu, a że uwielbiamy gotować to faktycznie w tej naszej nowej kuchni spędzamy mnóstwo czasu.
bella91
Level 2
Level 2
Posty: 671
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:25

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: bella91 » 28 lut 2017, 17:55

W kuchni na pewno przyda Ci się dzbanek z filtrem np z http://dafi.pl/ Mam taki dzbanek od trzech lat i muszę powiedzieć, że jestem z niego bardzo zadowolona.
Wystarczy wymieniać filtr raz w miesiącu i ma się smaczną, czystą wodę z kranu :) Filtr kosztuje grosze.
Ola78
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 146
Rejestracja: 22 cze 2016, 14:26

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: Ola78 » 14 mar 2017, 15:25

Ja zawsze porady i pomysły czerpie z tej strony http://www.decorto.pl/blog/ i nigdy jeszcze się nie zawiodłam. Wszystko jest fajnie i fachowo opisane dzięki czemu wyposażenie kuchni i jadalni mam tak zapewnione, że nie ma w niej niepotrzebnych gratów a same fajne i przydatne rzeczy.
jjusti18
Level 3
Level 3
Posty: 1036
Rejestracja: 26 mar 2017, 22:43

Re: Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

Postautor: jjusti18 » 26 lip 2017, 16:13

Rozpoczęliśmy z mężem remont naszej kuchni i właśnie zaczęłam zastanawiać się jakie meble wybrać do niej. Zastanawiam się nad białymi, ponieważ ten kolor wizualnie powiększyłby całe wnętrze. Przeszukałam ostatnio internet i trafiłam na bardzo interesujący artykuł kuchenne meble w kolorze białym Domifikajce.pl . Chce go przeczytać, ponieważ może tutaj znajdę inspiracji i będzie mi łatwiej dokonać wyboru co do wyposażenia kuchni.

Wróć do „WNĘTRZE- ARANŻACJA I WYSTRÓJ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość