Sposób na spakowanie walizki

Forum Podróży - forum podróżujących po świecie. Wyraź Twoją opinię, przedstaw zdjęcia - zapraszamy do dyskusji.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Sposób na spakowanie walizki

Postautor: abrakadabra » 17 lip 2012, 11:13

Sezon wakacyjny rozpoczęty w związku z tym czekają nas liczne wyjazdy. Pakowanie walizki jest rzeczą samą w sobie dość skomplikowaną. Nie ma większego problemu, jeżeli jedziemy własnym transportem.
Problem pojawia się, kiedy musimy skorzystać z usług chociażby PKP a jeszcze gorzej z linii lotniczych i zmieścić się w określonym limicie.

Czy macie jakieś sposoby na skuteczne, logiczne spakowanie "najpotrzebniejszych" rzeczy?

Pozwolę sobie zacytować fragment artykułu ze strony www.bag4you.pl

Jak Odpowiednio Zapakować Walizkę?

Każdy kto kiedyś pakował torbę podróżną na pewno zastanawiał się jak to zrobić dobrze i co tak naprawdę trzeba zapakować do torby podróżnej, żeby uniknąć rozczarowań związanych z brakiem niektórych rzeczy w podróży. Poniżej podajemy kilka ważnych informacji, które na pewno pomogą każdemu z Was podczas pakowania torby podróżnej:

1. Minimum bagażu – maksimum satysfakcji !
Najważniejsza w podróży jest jedna zasada – “weź tylko to co będzie Ci naprawdę potrzebne” Im mniejszy bagaż tym szybciej trwa odprawa bagażu oraz ewentualnie kontrola celna. Im mniej zabierasz rzeczy jesteś w stanie zabrać ze sobą w podróż tym bardziej bedziesz z niej zadowolony.
Każdy, kto wybiera się w podróż nie powinien brać więcej niż dwie torby podróżne. Nigdy nie należy brać więcej niż można samemu normalnie bez wysiłku nieść.
Kiedy pakujesz swój bagaż pamiętaj o długich korytarzach na lotniskach, o tym, że możesz w szczególnych przypadkach mieć bardzo mało czasu żeby dostać się do samolotu. Kiedy idziesz w pośpiechu lub próbujesz biec – każdy kilogram waży 10 razy więcej.
Stara reguła, dotycząca pakowania bagażu mówi, że należy spakować swoje wszystkie bagaże, a następnie zmniejszyć całość o 50%!

2. Pamiętaj aby Twoja walizka nie była przepakowana !
Pamiętaj o tym, żeby Twoja walizka lub torba podróżna nie była zbyt przepakowana. W takim przypadku możliwość uszkodzenia zamków błyskawicznych i kieszeni z metalowymi zatrzaskami znacznie wzrasta.

3. Nie zostawiaj wolnego miejsca w swojej walizce !
Torby podróżne lub walizki wykonane z nylonu powinny być zawsze zapakowane w miarę ciasno. Jeżeli pozostawimy wolne miejsce w takiej walizce – może zostać po prostu zmiażdżona przez inne bagaże.
Wszelkie możliwe rzeczy z twojej osobistej garderoby jak – piżama, skarpety, podkoszulki powinny być zrolowane w taki sposób, żeby wypełnić małe, wolne przestrzenie w walizce lub torbie podróżnej.
Skarpetki lub drobne przedmioty możesz włożyć do swoich butów, które przewozisz w torbie podróżnej – zaoszczędzisz znaczną ilość miejsca.

4. Pakuj swoje rzeczy ciasno !
Pamiętaj o tym, żeby pakować swoje rzeczy w miarę ciasno/szczelnie. Jeżeli rzeczy w walizce będą luźno poukładane z pewnością będą znacznie bardziej pogniecione niż przy ciasnym pakowaniu.

5. Jeżeli chcesz aby Twoje rzeczy nie były pogniecione...
Jeżeli chcesz, aby Twoje rzeczy nie były pogniecione – postaraj się je zrolować i włożyć w plastikową torebkę. Stopień wygniecenia znacznie się zmniejszy. Jeżeli pomimo tego koszula, marynarka czy spodnie są wygniecione – masz po prostu za małą walizkę lub torbę podróżną.
Również zbyt duża walizka oznacza, że Twoje rzeczy będą przesuwały się wewnątrz i w efekcie większość będzie nienaturalnie poskręcana. Unikniesz dużego wygniecenia Twoich rzeczy jeżeli pod każdą z nich włożysz rozłożoną chusteczke papierową do nosa.
Jeżeli chcesz aby twoje rzeczy trochę się rozprostowały powieś je na wieszaku w łazience, w której jest trochę pary z gorącej wody lub gdzieś gdzie jest po prostu wilgotno.

6. Ciężkie na dole – lekkie na górze !
Zawsze pakuj cięższe rzeczy na dnie swojej torby a najbardziej potrzebne rzeczy i zarazem w miarę lekkie w miejscach, do których dostęp jest łatwy i szybki.

7. Zapewnij sobie szybki dostęp do rzeczy osobistych !
Przygotuj w specjalnej zasuwanej na zamek błyskawiczny torbie niezbędne rzeczy z Twojej osobistej toalety. Pamiętaj, żeby je tak spakować, aby dostęp do nich był jak najszybszy i najwygodniejszy.

8. Dokumenty, pieniądze, paszport – nigdy w bagażu podróżnym !
Jeżeli przewozisz dokumenty, leki, biżuterie, pieniądze lub inne wartościowe rzeczy – przewoź je zawsze w swoim podrecznym bagażu – nigdy w torbie podróżnej. Zawsze noś przy sobie wszelkie wartościowe rzeczy typu biżuterię, aparat fotograficzny, leki, pieniądze, czeki podróżne, klucze do samochodu lub domu, bilety lotnicze. W Twojej torbie podróżnej powinny znaleźć się rzeczy które mógłbyś użyć w przypadku zaginięcia lub kradzieży Twojego regularnego bagażu.

9. Pakuj mniejsze kosmetyki !
Nie jest Ci potrzebny cały szampon, butelka 300g odżywki do włosów lub duże mydło i płyn do kąpieli. Możesz kupić tego typu kosmetyki w opakowaniach jednorazowych, co pozwoli zaoszczędzić miejsce w Twojej walizce lub torbie podróżnej. Pamiętaj żeby wszystko dobrze zakręcić lub umieścić w torbie która uniemożliwia wyciekanie płynów ze środka (np. torebka foliowa z zamkiem strunowym). Pamiętaj o tym żeby zabrać ze sobą torbę plastikową lub z cienkiego nylonu przeznaczoną na zużytą bieliznę i inne części Twojej garderoby.

10. Pakuj spodnie, garnitur lub spódnicę w odpowiedni sposób !
Jeżeli chcesz zapakować do swojej torby podróżnej dłuższe rzeczy jak np.: spodnie czy spódnica spróbuj położyć dolna część spodni w taki sposób żeby pozostała część wystawała z walizki. Następnie połóż na spodnie koszule i inne potrzebne rzeczy i na końcu przykryj je częścią spodni która wystawała z torby podróżnej. Unikniesz w ten sposób gruntownego prasowania Twojej garderoby.

11. Pakuj buty – tak żeby nie zabrudzić swojej garderoby !
Jeżeli nie dysponujesz specjalnym pokrowcem lub torbą do przewozu butów, możesz do tego celu uzyć jedną parę dużych skarpet bawełnianych. W ten sposób ochronisz resztę Twoich rzeczy przed zabrudzeniem ziemią i błotem.

12. Sprawdź pogodę tam gdzie jedziesz !
Przede wszystkim sprawdź aktualne warunki atmosferyczne w miejscu do którego podróżujesz. Tego typu informacje znacznie ułatwią przygotowanie i zapakowanie niezbędnych rzeczy w Twojej podróży.

13. Sprawdź napięcie elektryczne w kraju do którego jedziesz !
Pamiętaj o uzyskaniu informacji na temat użycia urządzeń elektronicznych w miejscu do którego podróżujesz. Być może musisz wyposażyć się w specjalny adapter lub zasilacz, który umożliwi Ci korzystanie ze swojej własnej suszarki do włosów lub elektrycznej maszynki do golenia.

14. Oznakuj swój bagaż w odpowiedni sposób !
Pamiętaj o odklejeniu starych naklejek bagażowych. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z prawidłowym umieszczeniem Twojego bagażu w samolocie, którym będziesz podróżował.
Każdy bagaż, który przekazujesz przy odprawie bagażu powinien mieć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz odpowiednie informacje o właścicielu bagażu lub informacje gdzie należy go oddać, gdzie zadzwonić w przypadku jego zaginięcia. Staraj się unikać umieszczania na etykiecie informacyjnej swojego dokładnego adresu (kod pocztowy, miasto, ulica, numer domu). To tak jakbyś mówił złodziejowi: właśnie wyjeżdżam na kilka dni – masz dużo czasu żeby mnie okraść. Zwykle wystarczy numer telefonu, Imie i nazwisko.
Jeżeli często wyjeżdżasz służbowo – dobrym wyjściem jest podanie na etykiecie informacyjnej adresu do Twojego biura.
Postaraj się aby Twój bagaż był inny niż pozostałe bagaże – to pozwoli na szybką I pewną identyfikację Twojego bagażu przy odbiorze z samolotu. Naklejka, kolorowy pas ochronny lub inne charakterystyczne dodatki pomogą szybko znaleźć Twój bagaż.

15. Przenoś tylko i wyłącznie swój bagaż !
Pod żadnym pozorem nie powinieneś przenosić bagaży innych pasażerów. Upewnij się również że Twój bagaż jest odpowiednio zabezpieczony przed dostępem osób trzecich lub niepowołanych. Nieuważni podróżni bardzo często padają ofiarą przemytników, którzy usiłują podrzucić do ich bagażu narkotyki lub inne produkty, których przewożenie jest zabronione. Zawsze dokładnie zamykaj swój bagaż.

16. Uważaj na delikatne przedmioty w swojej torbie !
Jeżeli przewozisz w swoim bagażu produkty które mogą ulec zniszczeniu podczas przeładunku bagażu (np. butelki, szkło, etc.) postaraj się owinąć je w miękkie rzeczy z twojego bagażu (ręczniki, koszulkę, etc.). Takie działanie znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia przedmiotów, na których Ci zależy.

17. Jaka powinna być waga Twojego plecaka ?
Jeżeli lubisz podróżować z plecakiem – pamiętaj, że jego najbezpieczniejsza waga dla Ciebie i Twojego kręgosłupa to 1/3 wagi Twojego ciała.
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: dyskutantka » 24 lip 2016, 13:30

Zawsze sobie postanawiam, że wezmę tylko to w czym będę z całą pewnością chodziła.Ale przy pakowaniu zawsze coś się dorzuci i w efekcie zabieram pełno niepotrzybnych rzeczy. I tak jest co roku. Taka widocznie nasza natura, aby walizkę wypakować do granic możliwości. Dobrze, że te walizki są na kółkach. ;)
klaudia8765
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 28
Rejestracja: 10 sie 2016, 13:44

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: klaudia8765 » 24 sie 2016, 07:56

Zawsze przygotowuje sobie wcześniej zestawy ubrań na wakacje. Oczywiście pakując walizkę dorzucam kilka rzeczy "które mogą się jeszcze przydać". Jeszcze się tak się nie stało :)
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2
Posty: 928
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:29
Lokalizacja: Polska

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: dyskutantka » 31 sie 2016, 22:26

Jedynym skutecznym pakowaniem walizki,jest ładować do niej wyłącznie po dwie szt.każdego,ale nie z całej szafy. ;)
szasza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 01 kwie 2016, 09:21

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: szasza » 09 mar 2017, 10:29

spakowanie na wyjazd to pół biedy :P śmiesznie się robi kiedy wracam z wczasów i już walizka nie chce moich klamorów pomieścić
kaszka6
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 180
Rejestracja: 19 paź 2016, 15:01

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: kaszka6 » 26 kwie 2017, 14:19

Dzięki za fantastyczny poradnik. Przyda się jak znalazł, bo właśnie wynajęliśmy http://hemarbus.pl i jedziemy z grupą przyjaciół w Karkonosze:)
Awatar użytkownika
danielozzo
Level 1
Level 1
Posty: 243
Rejestracja: 07 wrz 2017, 10:43

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: danielozzo » 08 wrz 2017, 12:06

Dobrze jest zaopatrzyć się w większą walizkę i nie pakować rzeczy do oporu. Tyle samo co do mniejszej walizki i dzięki temu trochę luzu zostanie. Na powrót w sam raz :D
mol5
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 150
Rejestracja: 22 mar 2017, 13:22

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: mol5 » 11 wrz 2017, 16:12

To prawda, większa walizka, to lepsze możliwości, większy pakunek można spakować. Tutaj czytam właśnie kilka cennych informacji jak dobrać odpowiednio walizkę do naszych potrzeb https://www.trenujesz.pl/wiadomosc/jak- ... psza/4372/ Porządna walizka to podstawa przyjemnego podróżowania.
pawi
Level 2
Level 2
Posty: 761
Rejestracja: 26 sie 2016, 02:10

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: pawi » 08 lut 2018, 23:42

Do tego dobrze by było przeczytać porady zawarte w artykule http://www.pozaistyl.pl/jak-spakowac-bagaz-podreczny/ bo z pewnością wielu osobom się przydadzą
opatka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 05 paź 2017, 18:13

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: opatka » 06 kwie 2018, 22:24

Na youtube znajdziesz sporo fajnych tutoriali, gdzie dziewczyny pokazują jak szybko i sprytnie spakować wszystkie potrzebne rzeczy do walizki. Swoją drogą sama kilka razy próbowałam bo kupiłam śliczną walizkę na https://bagazowo.pl/ i nie miałam kompletnie pomysłu jak mam w niej zmieścić rzeczy moje i mojego męza. Ale podglądnęłam kilka filmików i jakoś się udało:)
ewelina8393
Level 4
Level 4
Posty: 1664
Rejestracja: 13 lis 2017, 21:18

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: ewelina8393 » 21 maja 2018, 01:49

Jeśli sobie gdzieś sami wyjeżdżamy, to odprawa celna nie jest żadnym kłopotem. Pojawia się on, jeśli chodzi, jeśli chodzi o przewóz towarów. Firmy muszą wtedy całkiem inaczej przejść odprawę celną. Jeśli temat Was zainteresuje, to sprawdźcie sobie wszystko na stronie agencji https://rusak.pl/obsluga-celna/
Kamilka75
Level 2
Level 2
Posty: 608
Rejestracja: 11 sie 2017, 17:34

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: Kamilka75 » 27 maja 2018, 07:44

Słyszałam kiedyś, że pakowanie walizki może nastręczać trudności, ale jeszcze się o tym nie przekonałam na własnej skórze. ;P Ma się to zmienić, ponieważ na ten wyjazd wakacyjny chcę kupić sobie właśnie taką walizkę, to wygodniejsze niż torby, szczególnie jeśli posiadają kółka. A jako bardzo doświadczone osoby ode mnie, powiedzcie którą z tych walizek https://sklep.solier.pl/pol_m_Walizki-podrozne_Walizki-730.html mogę śmiało kupować? Co polecacie? Nie chcę produktu, który chwila moment mi się zniszczy..
nikki
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2018, 07:42

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: nikki » 28 maja 2018, 07:50

U mnie to zazwyczaj coś w styl: wrzucić, usiąść i przyklepać :super:
kitka66
Level 2
Level 2
Posty: 604
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:23

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: kitka66 » 02 paź 2018, 09:40

Oj mineło troszkę czasu zanim ogarnęłam i przyswoiłam kilka prostych zasad pakowania. Nie zwracałam też uwagi na to, w co się pakuje a to przecież też ma ogromne znaczenie. Na szczęście nie mam już takich problemów odkąd zainwestowałam w porządną walizkę z tego sklepu z walizkami podróznymi [url=https://www.globtroter.waw.pl/
]www.globtroter.waw.pl[/url] . Bogaty asortyment świetna jakość i bardzo atrakcyjne ceny ( w zależnośći od wielkości od 100 do 170 zł ).
wizolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2018, 19:25

Re: Sposób na spakowanie walizki

Postautor: wizolka » 19 paź 2018, 19:28

Świetny wątek - na pewno Wasze porady zastosuję przy kolejnym pakowaniu!

Wróć do „Forum Podróży”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość