Moralnosc komunistyzna

Filozofia Forum: dyskusje, Wasze opinie.
Awatar użytkownika
kowalskil
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2013, 01:25
Lokalizacja: Fort Lee, NJ, USA

Moralnosc komunistyzna

Postautor: kowalskil » 26 mar 2013, 14:16

“Moralnosc Komunistyczna”

Temat ten poruszylem w rozdziale 3 mojej ksiazki “Pieklo na ziemi: brutalnosc i przemoc rezymu stalinowskiego” (niestyty tylko po angielsku):

http://csam.montclair.edu/~kowalski/fat ... ction.html

Wczoraj znowu czytalem ten rozdzial. Oto tlumaczenie maszynowe dwuch fragmentow, z moimi poprawkami. Tlumaczenia maszynowe, nawet bez poprawek, sa czesto wystarczajace gdy chcemy tylko wiedziec o co chodzi. Narzedzie ktorym sie posluguje to

http://translate.google.com

Tych co pisza do mnie w jezykach obcych prosze by uzywali krotkich i prostych zdan. I sam tak do nich pisze. Goraco polecam to proste do uzywania narzedzie. A teraz do tematu.

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt

=====================================

3.7.1 Moralność jest bronią w walce klasowej

Sam spryt nie wystarczy, by stać się władcą dużego kraju. Aby odnieść sukces, Stalin również potrzebowal lojalnej tajnej policji z praktycznie nieograniczonym dostępem do wszystkich gałęzi rządu, w tym wojsko. Ponadto, potrzebowal nowego rodzaju moralności, takiej ktora znieczula naturalne ludzkie slonnosci przeciwstawiania sie zlu.

Według Lenina i Stalina, moralność powinny być podporządkowana ideologii rewolucji proletariackiej. Negując moralności oparta o religie, glosili ze to co nam jest pomocne jest moralne, a to co nam przskadza jest niemoralne. Moralność jest bronią w walce klasowej. Członkow partii i Komsomołu szkolono by przyjeli taka postawe.

Uzasadnienie było proste. Świat jest pełen niesprawiedliwości i niemoralności. Chcemy zastąpić go lepsza "naukowo zaprojektowana" struktura społeczną - komunizm. Dlatego to, co robimy jest słuszne, z definicji. Oto dobra ilustracja. torture popełniona przez naszego wroga należy wystawiać jako okropne barbarzyństwo. Robimy to, aby zdobyć sympatię i wsparcie naiwnych ludzi, tych co wierzą w "moralnosc burżuazyjna". Ale akt tortur popełnionych przez nas, by ukarać wroga rewolucji, nie jest niemoralny. Taki akt jest historyczna koniecznośćia . Podobnie eliminacja ludzi w Oswiecimiu została uznana za niemoralna podczas gdy eliminacje w Kołymie uznano za moralne.

Co odróżnia te dwa przypadki? Nie jest to metodologia zabijania, gaz versus mroz; roznica jest w ideologiach, którymi sie posluguje. Towarzysz Dzierżyński, pierwszy dyrektor radzieckich organów karnych, został określony jako wysoko-moralnlny komunista. Ten zaszczyt był nagrodą za wyjątkowo brutalne obchodzenie się z zadeklarowanyimi wrogami klasowymi, na zlecenie partii Lenina i Stalina. Inni bolszewicy, w tym ci, którzy zostali później usunięci przez Stalina, byli również bardzo brutalny. Mam na mysli przywódcow czerwonego terroru, wojny domowej, komunizmu wojennego i kampanii kolektywizacji.

Niemoralność jest prawdopodobnie starsza od cywilizacji, ale Hitler i Stalin podniósł ją do nowych szczytow (29). Ile czasu zajme poprawianie szkod spolecznych wywolanych przez dwanaście lat brutalności w Niemczech, albo tych wywolanych prez co najmniej pięćdziesieciu latv teroru Sowieckiego? Kto powinien kierowac wysilkami walczenia z potworami w cialach ludzkich? Niektore z tych potworow, zgodnie z (30), to:

a) Niemoralny egoizm
b) Sadyzm i emocje na polu bitwy.
c) Podporzadkowanie interesow osobistych interesom grup, prowadzace do wojen i ludobójstw.
d) Ideologie, która moga przekonać ludzi, że walka pomiędzy grupami - nizsze rasy dla nazistów, wrogie klasy dla marksistów - jest nieunikniona i konieczna dla postępu.

3.7.2 Nie jesteśmy tacy jak inni

Odniesienia do starych książek (w języku rosyjskim) poświęconym "moralności komunistycznej" można znaleźć w (31). Jedna z nich (32) poświęcona była, "wzorowi moralności bolszewickiej, Feliksowi Dzierzyinskiemu". Wspolautorem drugiej ksiazki (33) byl główny przewodca bolszewicki, Nikołaj Bucharin. Interesujące byłoby porównanie treści jego książki z tym co rosyjscy komuniści piszą dzis o rewolucyjnej moralności. Podejrzewam ze ideologia partii sie nie zmieniła; ze znowu licza na teror po zdobyciu wladzy.

Ściśle związana z moralnością jest sprawa przekonań. Dla prawdziwego bolszewika przekonania osobiste podporzadkowane sa woli partji. Oto, jak wyjaqsnia to stary bolszewik, Juri Piatakow (31), zwracajac sie do czytelnika, w roku 1932.

" Nie wierzysz ze poglady ludzkie moga sie nagle zmieniac. Z tego wnioskujesz że nasze wypowiedzi są nieszczere ...., że są kłamstwem. .... Zgadzam się, poglady zwyklych ludzi nie ulegaja naglym zmianom. Ale my, bolszewicy, roznimy sie od zwyklych ludzi. Jesteśmy partją, która zmienia niemozliwe w mozliwe. ... Na rzadanie partji gotowi jestesmy wypedzic z naszych mozgow, sila woli i w ciagu 24 godzin, wszystko to w co wierzyliswmy od wielu lat. ... Tak, co uwazalem wczoraj za czarne uwazam dzis za biale, bo dla mnie nie ma życia poza partią, i bez zgadzania sie z wszystkim co postanowi.

Ironia losu sprawila że w roku 1937 Piatakow został oskarżony o działalnośc antipartyjna, i natechmiast rozstrzelany. To samo przydarzylo się rok pozniej, Bucharinowi. Kazdy z nich przyznal sie do dzialanosci antyradzieckiej. Czy byli torturowani ? A moze poprostu przekonano ich ze maja jeszcze jedna szanse do pogodzenia sie z wola partji? ... W nastepnej sekcji (3.7.3) opisze jak Mołotow, rowniez oddany stalinowiec, zostal przekonany, bez zadnych tortur, że jego wlasna żona była, wrogiem ludu. Bycie czloniem partji, od roku 1918, nie uchronilo ja od zeslania na wygnanie, w roku 1949. Starzy malzonkowie byli razlaczeni przez cztery lata, az do smierci Stalina.
Razberltis
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 02 paź 2015, 08:35

Re: Moralnosc komunistyzna

Postautor: Razberltis » 02 paź 2015, 08:39

Dobrze to ujęte ale jest pare sprzeczności bo te tłumaczenia trochę inaczej brzmiały słyszałem jak były tłumaczenia angielski. Warto sobie to jeszcze raz dokładnie przejrzeć.
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2
Posty: 891
Rejestracja: 23 wrz 2015, 15:02

Re: Moralnosc komunistyzna

Postautor: jenny1 » 30 maja 2016, 11:03

komuchów nie zrozumiem nigdy
michalka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 13 gru 2016, 12:35

Re: Moralnosc komunistyzna

Postautor: michalka » 13 gru 2016, 12:58

Wciskanie Hitlera w ramy moralności koministycznej nie ma najmniejszego sensu - moralnośc totalitarystyczna to co innego.
kamienklaudia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 10:55

Re: Moralnosc komunistyzna

Postautor: kamienklaudia » 18 sty 2019, 14:27

dla fanatyka każdy wróg to komunista
hardkorowystahu
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 30
Rejestracja: 13 sty 2021, 19:27

Re: Moralnosc komunistyzna

Postautor: hardkorowystahu » 13 sty 2021, 19:35

Komunizm to czyste ZŁO
Quark
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2020, 10:38

Re: Moralnosc komunistyzna

Postautor: Quark » 22 maja 2021, 18:06

Społeczności komunistyczne w naszych czasach już powolutku odchodzą w zapomnienie , ale najlepszym ich przykładem są ludy pierwotne "indianie" , którzy żyją , pracują , mieszkają razem i wychowują dzieci również wspólnie , nie znając pojęcia własności ziemi - bo uważają , że ziemia należy do wszystkich , a także nie posiadają przedmiotów na swój wyłączny prywatny użytek - Buszmeni , bo o nich mowa są prawdziwymi komunistami ! Niczego poza żywnością nie gromadzą , niczego poza przestrzenią życiową nie pragną i nic nikomu nie zazdroszczą ! Mało tego żyją w "swoim świecie" od tysięcy lat mając jednakowoż świadomość istnienia cywilizacji białego człowieka , a mimo to wolą żyć po swojemu .. Obca im jest chciwość , zazdrość , pożądanie i chęć dominacji . Biali ludzie tego nie rozumieją - bo nie potrafią ! I dlatego NIGDY w naszym świecie żadna komunistyczna społeczność nie powstała (były tylko i są tyranie i państwa policyjne) i nie powstanie tak długo jak długo biali będą "biali".
W świecie zaprezentowanym w serii filmów : "Star trek" - panuje globalny ustrój komunistyczny {ale ten w pozytywnym (Buszmeńskim) znaczeniu } tyle , że akcja filmu dzieje się w XXIV wieku. Poczekamy zobaczymy .. tyle , że to nie jest kwestia czasu ale zmiany świadomości z egoistycznej na współczującą.

Wróć do „Filozofia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość