Jaką wartość ma życie?

Filozofia Forum: dyskusje, Wasze opinie.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 572
Rejestracja: 07 lip 2012, 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Jaką wartość ma życie?

Postautor: abrakadabra » 18 paź 2012, 10:10

Tak się zastanawiam nad wartością ludzkiego życia, ile dla nas znaczy, czym jest dla nas życie? Czy ten bądź co bądź dar jakim jest życie wykorzystujemy w pełni? w 100%? A czym jest dla nas życie drugiego człowieka? Jaka wartość przedstawia dla nas życie osoby obcej a ile kogoś bliskiego? Kogoś kogo kochamy? Czy byłbyś w stanie oddać za kogoś własne życie?
drzemka17
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2013, 17:58
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: drzemka17 » 12 sty 2013, 18:10

Mądre myśli. Dla każdego życie ma inne znaczenie. Dla nie których to dar, ale dla nie których męka. Na pewno nie wykorzystujemy go w 100% poprzez picie alkoholu, paleniu papierosów i ogólnie brak dbałości o siebie. Myślę, że mało kto zdołałby poświęcić życie dla kogoś innego, chociaż byłaby to naprawdę blisko mu osoba. Jedynie matka.
Awatar użytkownika
kowalskil
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2013, 01:25
Lokalizacja: Fort Lee, NJ, USA

Re: Jaką wartość ma życie?

Postautor: kowalskil » 11 sie 2013, 00:19

abrakadabra pisze:... Czy byłbyś w stanie oddać za kogoś własne życie?


Mam juz prawie 82 lat i bez zadnego wachnia oddal bym reszte swojego zycia by uratowac zycie mojej 3-letniej wnuczki, lub innej kochanej, i znacznie mlodszy, osoby. Mysle ze wiekszosc starych ludzi zgodzila by sie na takie poswiecenia.

Ludwik
Quark
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2020, 10:38

Re: Jaką wartość ma życie?

Postautor: Quark » 22 maja 2021, 17:36

Oddanie swojego życia za kogoś jest wskazaniem , że nasze życie jest mniej warte od życia innej osoby , a to błąd . Gdy zaś rodzic deklaruje oddanie życia za dziecko to działa na mocy instynktu biologicznego , którego celem jest przetrwanie JEGO genów w potomku. Czyli jest to działanie o ukrytym znaczeniu egoistycznym - czysty instynkt .
Natomiast życie człowieka w ogóle ma wartość tylko taką jaką ten człowiek sobą przedstawia . Nie można porównywać wartości życia mędrca , twórcy , kogoś zasłużonego (np. bohatera) z wartością przykładowego menela lub gorzej nikczemnika .
Ludzie nie są i nigdy nie będą sobie równi - zapamiętajcie to - gdyby tak było demokracja byłaby najlepszą formą zarządzania a jest ... najgorszą bo zrównuje głos uczonego z głosem pijaka , który przy urnie jest tak samo ważny .
Życie samo w sobie nie posiada jednak żadnej wartości , bo co wart jest żywot np. jakiejś "niedojdy" ? , czyli osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji - czy ona coś wnosi do społeczeństwa ? - czy zbrodniarza albo bandyty ?
Jedyne co można tu uregulować to prawo do zachowania życia i to póki co funkcjonuje. Jednakże prawo to nie powinno kolidować z prawem reszty społeczeństwa do bezkonfliktowego życia i dlatego wymyślono karę śmierci aby usuwać ze społeczeństwa skrajnie wrogie jednostki - oczywiście w dziejach ludzkości różnie z tym bywało ale założenie samo w sobie jest słuszne.
Ludzkość też trzeba "opielić" by się chwasty nie namnożyły i nie zagłuszyły wartościowych jednostek.
Podsumowując , każdy powinien znać swoją wartość i o swoje życie dbać . Co zyskamy jeśli człek dobry i sprawiedliwy rzuci się w odmęty na pomoc tonącej łajzie , kogoś kto się np. upił ? - Społeczeństwo straci .
Co to da jeśli rodzic zginie ratując dziecko ? Owszem czyn szlachetny ale zginie jeden człowiek by drugi (jeszcze nie samodzielny) mógł żyć - znów społeczeństwo traci .
A zatem jeśli już ktoś decyduje się ratować kogoś gdzieś z czegoś to POWINIEN mieć pewność , że temu podoła i sam nie polegnie , w przeciwnym razie to bez sensu.
Ja wiem , zaraz ktoś powie "jesteś bez serca !" - ale kierując się sercem a nie logiką , skazujemy się na selekcję negatywną czyli ujemną , gdzie giną lepsze osoby by mogły żyć gorsze . Przykład jeśli ktoś tonie bo nie umie pływać to jest GŁUPI ! , bo poco wlazł do wody ?
Dbać , chronić , pielęgnować i hołubić trzeba osoby wartościowe a niewartościowe co najwyżej tolerować dopóki nikomu nie szkodzą , a jeśli zaczynają szkodzić - skierować taką personę do obozu reedukacji (najpierw muszą takie powstać) - a jak to nic nie da , eksterminować.

Wróć do „Filozofia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość