Zakupoholizm

Nałogi oraz używki: palisz, pijesz a może masz poważniejszy problem? Szukasz pomocy? Napisz, pomożemy.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin

Zakupoholizm

Postautor: abrakadabra » 28 sty 2013, 12:49

Dziś analizując swoje comiesięczne wydatki zaczęłam zastanawiać się, czy środki finansowe, jakie co miesiąc wydaje na kolejne ubrania, kosmetyki itd są koniecznym punktem comiesięcznych wydatków, czy aby nie zaczynam popadać w nałóg zakupów i nie traktuję tego jako poprawę humoru bądź jedynie jako spełniania swojej potrzeby "posiadania".

Trafiłam w sieci na bardzo ciekawy artykuł dotyczący tej kwestii. Zastanawiam się też co Wy sądzicie o zakupach i co za tym idzie 'zakupoholizmie'

Zakupoholizm

Witam państwa serdecznie. Zanim przejdę do omawiania zagadnienia dotyczącego wyżej wymienionego tematu, pragnąłbym zadać pytanie, dlaczego kupujemy? Wartością towaru jest jego marka, jakość wykonania, a decydującym elementem w trakcie zakupów jest cena.

Kupujesz, ponieważ nie masz się w co ubrać?, a może dlatego, że czujesz taką potrzebę? Każdy z nas ma swoje wytłumaczenie, które w większym lub mniejszym stopniu wpływa na ilość oraz częstotliwość dokonywanych zakupów. Zakupoholizm to nic innego jak uzależnienie od dokonywania zakupów. Jeśli chciałbym troszkę bardziej przyjrzeć się temu zagadnieniu opisałbym je w następujący sposób: "zakupoholizm - potrzeba dokonywania nie zaplanowanych i niepotrzebnych zakupów". Co odczuwa osoba w trakcie szaleńczych zakupów? Na pewno takiej osobie towarzyszy stan zadowolenia, poczucie spełnienia, a nawet euforia. Warto dodać, że po czasie występują przeciwności wyżej wymienionych stanów np. smutek, wyrzuty sumienia, oraz złość. Coraz częściej mamy do czynienia z różnymi hasłami np. sklep outlet, końcówki kolekcji, atrakcyjna cena, takie rzeczy mogą powodować utratę kontroli nad własnym zachowaniem. Czy można uciec przed masowymi wyprzedażami, krzykliwymi reklamami? Niestety będzie to bardzo trudne.
Zakupoholizm objawia się średnio u 5% populacji. Ciekawostką jest fakt, że dotyczy głównie kobiet w wieku średnim. Kobiety jak i mężczyźni dobierają zupełnie inny towar. Kobiety zainteresowane są modą, perfumami, biżuterią i właśnie taki asortyment przyprawia je o drżenie rąk. Mężczyźni natomiast często dokonują wyboru związanego ze stylem życia np. sprzęt komputerowy, muzyczny, sportowy. Przez ostatnie kilka lat świadomość odnośnie zakupoholizmu wzrosła, ale nie ulega wątpliwości, że coraz to młodsi zapadają na ten rodzaj zachowań. Czy jest sposób na wyleczenie? Oczywiście, ale wiedz, że nie jest to sposób łatwy. Musisz sam/sama uwierzyć, zdać sobie sprawę z tego, że potrzebujesz pomocy. Następnym krokiem jest odwiedzenie specjalisty psychologa lub terapeuty od uzależnień. Pamiętaj, że potrzebujesz motywacji i siły aby zwalczyć uciążliwą chorobę. Ponadto warto poprosić o pomoc najbliższych, ponieważ rodzina może nie wiedzieć, że jej potrzebujesz.

autor: Vipero
ID artykułu: 11581 / 2631

źródło: www.publikuj.org

martok
Forumowicz
Forumowicz

Re: Zakupoholizm

Postautor: martok » 28 sty 2013, 13:58

abrakadabra pisze: czy aby nie zaczynam popadać w nałóg zakupów

Nawet jeśli faktycznie zaczynasz popadać w nałóg, to nie musisz się tak bardzo martwić. W ub. roku podano bowiem następującą optymistyczną wiadomość:

"Seksoholizm, pracoholizm i zakupoholizm - z tych uzależnień będzie można się od marca [2012] leczyć za darmo w 26 placówkach w Polsce. Zdobyły one ponad 1,7 mln zł na leczenie." [29.II.2012; gazeta.pl]

Zastanawiam się, czy zostało jeszcze trochę pieniędzy na takie pomniejsze schorzenia, jak gruźlica, stwardnienie rozsiane, rak itp.

Pozdrawiam - M
*
lolipop123
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: lolipop123 » 04 lut 2013, 14:57

ja jestem zakupoholiczką, ale wcale nie mam zamiaru się z tego leczyć, nie robię nikomu krzywdy i to, ze zamówiłam sobie kolejną rzecz z klubu zakupowego nie oznacza, że to "coś" nie jest mi potrzebne...jest 365 dni i 4 pory w roku, trudno, żebym miała nosić non stop te same ciuchy i buty, tym bardziej, ze moda też się zmienia, jasne da się przeżyć mają jedne spodnie i dwa swetry na zmianę, ale moda jest dla ludzi i nic złego w tym nie ma, ze bawimy się nią, próbujemy wykombinować jakieś nowe stylizacje itp. ;)
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 15 maja 2013, 12:12

Niestety - zakupoholizm także jest nałogiem,czasami nawet bardzo niebezpiecznym i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Kocham buszować po sklepach, ale z rozsądkiem, jeszcze nigdy nie udało mi się z jakiegoś wyjść bez zakupów. Ale pamiętam także i o tym, że mam jeszcze i inne wydatki,ważniejsze od ciuchów. Mimo,że dostaję "małpiego" rozumu na widok ciekawego ubrania,to jednak staram sią myśleć logicznie i tak też do tego podchodzę. Przecież życie nie polega tylko i wyłącznie na przerzucaniu ubrań na półkach sklepowych,ale są inne ważniejsze wartości w życiu.
mmiki
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: mmiki » 16 lis 2015, 11:22

Kurde chyba mam parę takich cech:(
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2

Postautor: jenny1 » 07 gru 2015, 14:32

kiedyś to faktycznie miałam z tym problem, nie potrafiłam pohamować się przed zakupem czegokolwiek. Zdałam sobie sprawę że to może być początek poważnego problemu i się zaczęłam pilnować. Może przesadzam ale wydaje mi się że gdybym się nie opamiętała to mogłoby się to przerodzić w zakupoholizm.
emWołek
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: emWołek » 20 sty 2016, 12:53

Ja najczęściej kupowałem książki - uwielbiam czytać, ale chodziło o to, że przestawałem nad tym panować. Trochę już bardziej to kontroluję i jest ok.

-- 2016-01-20, 13:53 --

Ja najczęściej kupowałem książki - uwielbiam czytać, ale chodziło o to, że przestawałem nad tym panować. Trochę już bardziej to kontroluję i jest ok.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2016, 12:53 przez emWołek, łącznie zmieniany 1 raz.
trylogia
Level 2
Level 2

Postautor: trylogia » 20 sty 2016, 13:23

Mnie przed zakupem książek powstrzymuje niewielka ilość miejsca. Ja się wyleczyłam z nałogowego kupowania kolczyków.
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2

Postautor: jenny1 » 20 sty 2016, 13:48

wbrew pozorom to poważne schorzenie, tak samo jak alkoholizm czy hazard może zniszczyć rodzinę.
kosheen
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: kosheen » 21 sty 2016, 15:16

Zakupoholikiem był mój brat, na pozór facet, ale i jego to dopadło. Co prawda dziś jest dobrze, bo przeszedł leczenie w ośrodku dla uzależnionych Oaza ale powiem jak to wyglądało. Miał tak samo tępy wzrok, tak samo myślał tylko o tym, żeby tylko coś zamówić, żeby tylko coś kupić, miał pełno długów i żadnych przyjaciół w koło. Leczyć się nie chciał, bo i po co, to tylko zakupy... na których przegrał swoje życie i musiał zaczynać wszystko od nowa. Gdyby nie rodzice, dziś pewnie byłby nawet bez dachu nad głową.
Awatar użytkownika
takasa1053
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: takasa1053 » 18 lut 2016, 10:48

jenny1 pisze:wbrew pozorom to poważne schorzenie, tak samo jak alkoholizm czy hazard może zniszczyć rodzinę.

Wiem o czym mówisz. Niesety, tak jak piszesz, niektórzy lekceważą ten nałóg.
kaska2909
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: kaska2909 » 07 mar 2016, 19:09

Tego typu uzależnienia warto leczyć i to jak najszybciej. Wiem, że warszawska Psychomedic zajmuje się takimi terapiami. Lekarz psychiatra oceni zaawansowanie i zleci terapie http://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/ , bądź skieruje do psychologa , także na miejscu w klinice. Atmosfera przyjazna, dyskrecja i komfort. Poczytajcie opinie
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2

Postautor: jenny1 » 08 kwie 2016, 11:23

no oczywiście, ze warto leczyć. Uzależnienie tak naprawdę jak każde inne.
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 20 lip 2016, 00:17

Macie rację zakupoholizm potrafi także być niebezpieczny,nie tylko dla najbliższych, ale i dla samej zakupoholiczki. Dobrze jeśli chodzi w tym co kupi, ale bywają osoby,które kupują,chowają do szafy i kupują następne. Takie zachowanie może zniszczyć doszczętnie budżet domowy i to można nazwać nałogiem,ale to także można "wyleczyć" ;)
arrow
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: arrow » 30 sie 2016, 13:39

Znam jedną laskę którą rodzina wysłała do ośrodka OAZA by wyleczyli ją z zakupoholizmu - potrafiła wynosić rzeczy z domu po to tylko aby sobie coś kupić, cokolwiek bo po prostu było to od niej silniejsze.

Wróć do „Nałogi oraz Używki”