W jaki sposób leczyć nikotynizm

Nałogi oraz używki: palisz, pijesz a może masz poważniejszy problem? Szukasz pomocy? Napisz, pomożemy.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: abrakadabra » 28 sty 2013, 12:44

Nikotynizm jest bardzo silnym uzależnieniem. Jest to jednocześnie najpopularniejsze uzależnienie na świecie. Uzależnienie od nikotyny to silna potrzeba palenia papierosów. W Polsce około 80 procent społeczeństwa uzależnionego od nikotyny usiłuje rzucić palenie.

Istnieje wiele popularnych sposobów walki z uzależnieniem nikotynowym. Różnego rodzaju terapie i środki farmakologiczne. Leczenie uzależnienia powinno być kompleksowe i zawierać elementy psychoterapii. Ponieważ gdy już zawiodą wszystkiego rodzaju leki i terapie, najważniejsza dla uzależnionego jest silna wola i motywacja bez której nawet po najlepszej terapii zawsze istnieje ryzyko że osoba leczona powróci do nałogu.

Sposoby leczenia nikotynizmu:

1. Leczenie farmaceutyczne

Terapia zastępcza NTZ w Polsce dostępna pod postacią gumy do żucia i plastra przyklejanego na skórę zawierających nikotynę. Celem tej terapii jest zaspokojenie głodu nikotynowego poprzez wydzielanie do organizmu bezpiecznej dawki nikotyny nie powodującej uzależnienia. Istnieją również leki antydepresyjne które podnoszą poziom dopaminy i noradrenaliny w mózgu które działają na układ nagradzania podobnie jak nikotyna i obniżają znacznie głód nikotynowy.

2. Metody behawioralne

Metody te maja na celu wzmocnić naszą motywacje oraz samokontrole zachowań by poradzić sobie z głodem nikotynowym którego wzmacniają takie przyzwyczajenia jak (np. sięganie po papierosa).

3. Samokontrola

Palacz jest sam w stanie kontrolować swój nałóg. Wykorzystuje się tutaj sytuacje w których łączymy nałogi (np. poranne picie kawy lub wieczorne picie piwa). Należy w takim przypadku zmienić napój który spożywamy lub jego porę . Celem jest zerwanie ogniwa nałogu.

4. Terapia grupowa Polega na pracy w grupach terapeutycznych i wzajemnym wspieraniu się w czasie rzucania nałogu.

5. Poradnia telefoniczna do której możemy zadzwonić i zaczerpnąć porady od specjalnie do tego wykwalifikowanej osoby.

6. Program minimalnej (krótkiej) interwencji Lekarze którzy mają bezpośredni kontakt z uzależnionym od nikotyny stosują model tzw. krótkiej interwencji (4xA) tj. z ang. Ask, Advise, Assist, Arrange follow-up. Polega on na określeniu statusu pacjenta, poradzie i motywowaniu, pomocy w wyborze właściwego leczenia i późniejszym umacnianiu pacjenta w abstynencji (kontrola).

Istnieją również różne metody niekonwencjonalne, do tej pory nieudowodnione które polegają na akupunkturze, hipnozie oraz środki pomocnicze takie jak : atrapy papierosów, specjalne filtry, płyny do płukania ust pogarszające smak papierosów.

Musimy jednak pamiętać o tym że w większości przypadków pierwsza próba rzucenia nałogu nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego musimy próbować zwalczyć nałóg nawet kilkakrotnie nie poddając się od razu po pierwszej klęsce. Pamiętajmy o tym że choć to bardzo trudne to prawie 5 milionów polaków cieszy się wygrana walką z nałogiem nikotynowym i RZUĆ PALENIE !

ID artykułu: 17413 / 3565
źródło: publikuj.org

Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 15 maja 2013, 12:23

Hmmm.... paliłam i to dużo, ale rzuciłam ten nałóg i to z dnia na dzień. Strach mówią ma wielkie oczy, ale w tym przypadku miał ogromne. Każdy wie, że palenie zabija, a najlepszym tego dowodem są choroby takie jak rak krtani, rak płuc i innych organów, o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Moja kumpela paliła jak smok i niestety w tej chwili wącha trawę od spodu. Właśnie zabij Ją rak krtani. Wystraszona tym,co zresztą potwierdził lekarz- rzuciłam fajki bardzo szybko. Zresztą silna wola,a przede wszystkim wyobraźnia czasami działa na bardzo wysokich obrotach i nie trzeba się zbytnio wysilić, aby to zrozumieć.
mmiki
Forumowicz
Forumowicz

Re: W jaki sposób leczyć nikotynizm

Postautor: mmiki » 16 lis 2015, 11:21

Dobrze, że ja nie palę.
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2

Postautor: jenny1 » 27 gru 2015, 19:40

jak się nie myśli wcześniej to nie trzeba potem się martwić rzucaniem
Awatar użytkownika
suchy88
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: suchy88 » 22 lut 2016, 14:45

Mam o tyle silną wolę, że poprostu powiedziałem sobie "rzucam". Udało się :)
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2

Postautor: jenny1 » 08 kwie 2016, 11:22

ja już praktycznie rzuciłam ale wystarczyła jedna bardzo przykra i stresująca dla nie sytuacja i znowu paczka poszła w ruch :(
Awatar użytkownika
yaska
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: yaska » 06 lip 2016, 22:00

Mój mąż próbował rzucić już kilka razy i ciągle wracał do papierosów. Ostatnio postanowił przerzucić się na e-papierosy, kupił Equal. Nie wiem czy dzięki temu całkiem rzuci nałóg, ale już przynajmniej nie śmierdzi dymem i wydaje chyba o połowę mniej kasy.
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 12 lip 2016, 12:31

Jeśli czegoś bardzo się pragnie zrobić, zrobi się to,ale jeśli tylko ktoś mówi,że zrobiłby, a nie robi tego - nigdy nie pozbędzie się nałogu.Do tego potrzebna chęć i silna wola jak i mocne postanowienie.Właśnie jak w taki sposób przestałam palić, mimo, że paliłam latami.
Awatar użytkownika
Wesoły żniwiarz
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: Wesoły żniwiarz » 15 lip 2016, 18:25

@dyskutantka gratuluję silnej woli! :) @Yaska, słyszałem i czytałem nawet, że e-papierosy są takim jakby pomostem w rzucaniu palenia. Osobiście uważam, że wiele w tym prawdy, choć sam popalam raczej okazjonalnie i dla przyjemności. Equale znam, mam mentolowego "zająca". A jakie Twój mąż pali?
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 16 lip 2016, 17:40

Wesoły żniwiarz pisze:@dyskutantka gratuluję silnej woli! :) @Yaska, słyszałem i czytałem nawet, że e-papierosy są takim jakby pomostem w rzucaniu palenia. Osobiście uważam, że wiele w tym prawdy, choć sam popalam raczej okazjonalnie i dla przyjemności. Equale znam, mam mentolowego "zająca". A jakie Twój mąż pali?

No wiesz gratulować jest czego, ale to wyłącznie moja zasługa,nikogo więcej, chciałam rzuciłam ,bo tak postanowiłam. A co do e-papierosów - to taka sama trucizna jak tradycyjne papierosy,niech Wam nikt nie wciska bajek,że one pozwalają pozbyć się nałogu.
Awatar użytkownika
yaska
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: yaska » 18 lip 2016, 00:05

Każdy ma prawo do własnej opinii i do podjęcia próby rzucenia w taki sposób, który wydaje mu się najdogodniejszy :) A widzę, ze inne metody póki co u niego nie działały, więc z dwojga złego już e-papieros wydaje mi się jednak nieco bardziej przyjazny - zwłaszcza dla najbliższych, którzy w tym przypadku nie staja się biernymi palaczami, jak przy papierosach tradycyjnych.

Wesoły żniwiarz, pali tradycyjne, takie z lwem...
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 18 lip 2016, 10:57

yaska pisze:Każdy ma prawo do własnej opinii i do podjęcia próby rzucenia w taki sposób, który wydaje mu się najdogodniejszy :) A widzę, ze inne metody póki co u niego nie działały, więc z dwojga złego już e-papieros wydaje mi się jednak nieco bardziej przyjazny - zwłaszcza dla najbliższych, którzy w tym przypadku nie staja się biernymi palaczami, jak przy papierosach tradycyjnych.

Wesoły żniwiarz, pali tradycyjne, takie z lwem...

Najbliżsi nie stają się biernymi palaczami, ale palacz na tym nic nie zyskuje,bo to jest to samo jakby palił normalne papierosy,ale nikt nie da sobie przetłumaczyć tego - dopiero jak będzie coś nie na "rzeczy" wtedy się zrou'zumie,że inni mieli rację. Zresztą ja mam to od bardzo dawna za sobą i nie potrzebowałam do tego żadnej trucizny w postaci - e-papierosów. Ale każdy własne życie ma w swoich rękach,co zrobi - jego sprawa.
Awatar użytkownika
jenny1
Level 2
Level 2

Postautor: jenny1 » 18 lip 2016, 17:36

papierosy bardzo ciężko rzucić, ciężki nałóg
Awatar użytkownika
dyskutantka
Level 2
Level 2

Postautor: dyskutantka » 18 lip 2016, 20:09

jenny1 pisze:papierosy bardzo ciężko rzucić, ciężki nałóg

Absolutnie nie prawda, ja paliłam całe "wieki" i wyglądałoby ,że trudno będzie mi rzucić, a ja to zrobiłam z dnia na dzień, bo dla mnie ważniejsze jest zdrowie,niż dymek z papierosa. Trzeba tylko chcieć i mieć mocne postanowienie. Ale jeśli ktoś nie ma silnego charakteru,nie rzuci żadnego nałogu.
Awatar użytkownika
Wesoły żniwiarz
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: Wesoły żniwiarz » 19 lip 2016, 22:34

Wracając do e-papierosów jednak... choć palę okazjonalnie twierdzę, że są one lepszym rozwiązaniem, niż zwykły papieros. Długofalowo jest to tańsza opcja, a poza tym nie lubię na imprezach zostawiać towarzystwa, żeby zapalić na zewnątrz, więc taki Equal jest dla mnie praktyczny. Szanuję Twoje odmienne zdanie @dyskutantka, nie zmienia to jednak mojego podejścia do wapowania. ;)

Wróć do „Nałogi oraz Używki”