Anoreksja

Choroby, Lekarze, Lecznice, Kliniki, Dentyści Forum: opinie, porady, polecani specjaliści, niepolecani lekarze.
Awatar użytkownika
abrakadabra
Junior Admin
Junior Admin

Anoreksja

Postautor: abrakadabra » 31 paź 2012, 12:57

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny- zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy dysmorfofobii. Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia.

Moje pytanie, skąd bierze się taka choroba i dążenie za wszelką cenę do totalnego wyniszczenia organizmu? Co kieruje kobietami chcącymi za wszelką cenę tracić wagę do poziomu graniczącego ze śmiercią? A może Wy macie jakieś doświadczenia z tą chorobą? Zapraszam do dyskusji.

Piotr30
Level 1
Level 1

Re: Anoreksja

Postautor: Piotr30 » 18 paź 2016, 13:24

Znalazłem tutaj ciekawy opis tematu, o który pytasz. Osobiście wprawdzie szukałem zupełnie czegoś innego, ale wstawiam, ponieważ może się przydać :)
olgajaroczynska
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: olgajaroczynska » 31 paź 2016, 13:04

Taka osoba nie zdaje sobie sprawy, że niszczy swój organizm. Często cierpią na nią osoby inteligentne, które sa pefekcjonistami. I np. rodzice sprawują nad nimi zbyt silną opiekę- są zbyt opiekuńczy a głodzenie się to jedyna rzecz, nad jaką anorektyk ma kontrolę. Czasem jest to próba zwrócenia na siebie uwagi. Ale na pewno taki człowiek nie myśli w kategoriach ' a zagłodzę się na śmierć'. Taka osoba nie jest świadoma, że przyjmuje mało pokarmów i że jest chora
trylogia
Level 2
Level 2

Postautor: trylogia » 31 paź 2016, 19:29

Tutaj potrzeba psychoterapii. Najlepiej w zakładzie zamkniętym.
Arkadiusz1
Level 2
Level 2

Postautor: Arkadiusz1 » 12 gru 2016, 16:32

W pełni zgadzam się co do tego, że taka osoba potrzebuje pomocy psychoterapeuty, jednak jeśli nie jest to anoreksja już zagrażająca zdrowiu, to przebywanie w ośrodku zamkniętym nie jest wskazane. W zupełności wystarczą cykliczne wizyty u takich specjalistów jak psychoterapeuta Jakub Bętkowski z Poznania. Takie osoby potrafią dzięki długofalowej współpracy z pacjentem, wytworzyć i niego realne spojrzenie na siebie i dzięki temu wyjście z anoreksji. Jesli widzicie, że ktoś w Waszym otoczeniu może mieć taki problem, to od razu polećcie mu takiego psychologa.
Awatar użytkownika
danielozzo
Level 1
Level 1

Postautor: danielozzo » 08 wrz 2017, 11:43

Czytałem dobry artykuł, że właściwa walka z anoreksją zaczyna się w naszej głowie. Nic dodać nic ująć.
Chyba rzeczywiście dobrze jest sięgnąć pomocy specjalisty.
Pokonać anoreksję można dzięki psychologowi
igam
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: igam » 08 gru 2017, 00:01

Pier****cie co przeczytacie lub skopiujecie z netu a g*** wiecie na temat. Szkoda Waszego czasu, jedynie z ostatnim postem mogę się zgodzić choć też pewnie skopiowany.
monikabert90
Level 1
Level 1

Postautor: monikabert90 » 10 sie 2018, 08:55

Anoreksja to choroba, której nie należy lekceważyć, zwłaszcza dlatego, że mimo tego, iż zaczyna się ona w głowie, to w odróżnieniu od innych zaburzeń jak np. depresja, bardzo szybko odbija się tez na fizycznym stanie organizmu, który może nawet zagrażać życiu chorej osoby. Na stronie https://terapiacentrum.pl/anoreksja możecie sobie poczytać o tym, jakie są pierwsze objawy anoreksji i jak skutecznie ją leczyć. Kto wie, nawet jeśli nie Wy, to może w Waszym otoczeniu jest taka osoba, która potrzebuje pomocy z tym związanej i być może to właśnie Wy możecie jej pomóc?
Awatar użytkownika
rosanatrawie
Forumowicz
Forumowicz

Postautor: rosanatrawie » 16 sie 2018, 14:52

Przeraża mnie ta choroba, a najbardziej to, że można przez psychikę doprowadzić swój organizm do skrajnego wycieńczenia i tak jakby karać go za to, że w ogóle musi przyjmować jedzenie. Bardzo ciężko jest z tej choroby wyjść, zaryzykowałabym nawet twierdzenie, że ciężej niż z depresji, ale na szczęście istnieją osoby, którym udało się ją pokonać i nie boją się do tego otwarcie przyznawać. Moim zdaniem choroba ta bierze się z zaburzonego obrazu własnej osoby, kompleksów i nierealistycznych wymogów urodowych, jakie docierają do nas z Hollywood czy showbiznesu. Młode dziewczyny napatrzą się równie młodych dziewczyn w magazynach czy teraz na Instagramach o sylwetkach jak wieszaki albo z idealnymi wymiarami 90/60/90, a potem nie mogą na siebie patrzeć, bo nie dorastają do tych oczekiwań i skłaniają się w stronę drastycznych rozwiązań, by to zmienić. To jest straszne i uważam, że bardzo dobrze, że pojawia się coraz więcej kampanii modowych czy społecznych, podnoszących temat samoakceptacji własnego wyglądu i ciała. Według mnie to bardzo ważne, by usłyszały je osoby, które zaczynają albo cierpią od dawna na tą chorobę.

Wróć do „Choroby, Lekarze, Lecznice, Kliniki, Dentyści”