Wasze pistolety ;)

Off Topic: dyskusje o wszystkim i o niczym
hadess
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2018, 11:35

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: hadess » 06 sty 2018, 11:37

Czy ktoś wie gdzie na pomorzu mogę załatwić taki sprzęt ?
Kasieczka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 05 mar 2018, 19:46

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: Kasieczka » 05 mar 2018, 19:49

Jak wygląda załatwienie sobie pozwolenia na posiadanie broni?
hanka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2018, 21:38

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: hanka » 17 mar 2018, 18:21

Uzyskanie pozwolenia na broń nie jest sprawą łatwą. To nie tylko egzamin teoretyczny i praktyczny, który potwierdzi znajomość prawa oraz zdolność do posługiwania się bronią. Wiążą się z tym również koszty - te mogą kształtować się w granicach od kilkuset do nawet 2500 zł. Trzeba również przedstawić ważny powód, dla którego takie zezwolenie jest nam potrzebne.
Przepisy dotyczące posiadania broni reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. W jej świetle osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi spełniać następujące warunki:
musi mieć ukończone 21 lat;
stałe miejsce zamieszkania w Polsce
posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych;
posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, którą potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne;
uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania;
nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na broń u komendanta policji w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Dobrze wypełnione podanie zawiera dane osobowe; określenie wnioskowanego rodzaju broni oraz jej przeznaczenia; określenie ilości posiadanych egzemplarzy broni; ważną przyczynę posiadania broni.
Do wniosku powinny zostać dołączone:
dokument potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej;
orzeczenie lekarskie i psychologiczne o zdolności do dysponowania bronią;
kopię dowodu osobistego;
dwie fotografie (3 cm x 4 cm);
Jeśli chcemy, by nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie, muszą znajdować się w nim wszystkie formalne potwierdzenia. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uzyskać pozwolenie o broń w celu ochrony osobistej. Podania te odrzucane są najczęściej, ponieważ bardzo ciężko jest udowodnić realne zagrożenie życia lub zdrowia. Chodzi o dostarczenie odpowiednich dokumentów, jak np. akta zgłoszeń na policję prób pobicia, gróźb, wymuszeń itd. Postępowanie w tym przypadku jest najczęściej przedłużane, gdyż komenda musi zweryfikować, czy rzeczywiście ktoś zagraża wnioskodawcy. Dokonuje się również analizy akt i dokumentów, po czym całość trafia do komendanta, który bezpośrednio podejmuje decyzję.
Zgodnie z ustawą osoba, która stara się o otrzymanie pozwolenia, musi także przejść egzamin przed specjalnie powołaną przez Policję komisją. Jeśli staramy się o broń łowiecką lub sportową, to egzamin zdawać będziemy w związku, do którego należymy. W przypadku pozostałych przeznaczeń broni, to Policja ma obowiązek taki egzamin przeprowadzić. Składa się on zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Część pierwsza dotyczy znajomości przepisów posiadania broni, znajomości ustawy, przepisów Kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią i znajomości przestrzegania regulaminu strzelnic. Część druga sprawdza umiejętności prawidłowego rozkładania i składania, ładowania amunicji i rozładowania oraz zabezpieczenia i odbezpieczenia danej broni, a także postępowania w przypadku jej wadliwego działania. Przeprowadza się również sprawdzian strzelecki z użyciem danego rodzaju broni.

Cała procedura wg kodeksu postępowania administracyjnego powinna trwać do miesiąca, ale w przypadku np. braków w dokumentacji - może się ona przedłużyć. Niezbędny też jest wywiad środowiskowy, który przeprowadza dzielnicowy w danej jednostce, pod którą podlega osoba składająca wniosek. W międzyczasie komenda sprawdza, czy nie znajdujemy się w krajowym rejestrze karnym i gdy dokumentacja jest pełna, może przejść do postępowania.

Zdobycie pozwolenia na broń wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, które znacząco potrafią się od siebie różnić. Opłata skarbowa niezbędna do złożenia wniosku wynosi zawsze 242 zł i jest niezmienna, ale koszty egzaminów różnią się w zależności od przeznaczenia broni i mogą wynosić od 100 do nawet 1000 zł. Do kosztów dochodzą jeszcze wynagrodzenia za badania lekarskie, które wg nowelizacji Ustawy o broni i amunicji z 30 listopada 2015 r. mogą wynosić maksymalnie do 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania. 2017 r. będzie to więc kwota 607,08 zł. Takie same zasady dotyczą też obowiązkowych badań psychologicznych. Przeciętnie jednak koszty takich badań wahają się w obu przypadkach od 100 do 200 zł. Badania o sprawności fizycznej przypominają nieco te, z którymi możemy spotkać się przy kursach na prawo jazdy. Psychologiczne z kolei to zwykła rozmowa i nie są tak skomplikowane, jak chociażby testy psychologiczne dla kandydatów do pracy w Policji.

Koszt egzaminu w zależności od przeznaczenia broni
do ochrony osobistej 500 zł
w celach sportowych 800 zł
w celach kolekcjonerskich 1150 zł
w celach pamiątkowych 550 zł
w celach szkoleniowych 1000 zł
Inne 600 zł
w celach szkoleniowych dla nauczycieli realizujących w szkołach 100 zł
w celach lub szkołach wyższych zajęcia z przysposobienia obronnego
Przy maksymalnym wariancie koszt takiego pozwolenia może wynosić nawet 2456 zł.
MentosiK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 19 mar 2018, 11:04

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: MentosiK » 20 mar 2018, 11:20

Wow! Ja tam nie mam żadnego pistoletu :P
lolitenia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 27 mar 2018, 19:43

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: lolitenia » 02 kwie 2018, 15:56

Ja nie mam pistoletów, bo jestem pacyfistą :)
powerba
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 158
Rejestracja: 02 gru 2017, 16:55

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: powerba » 28 maja 2018, 16:10

Ja teraz myślę o zakupie Wiatrówki Zoraki https://www.bron.pl/wiatrowki-i-akcesor ... ca-kal45mm . Słyszałam same pochlebne opinie na jego temat, między innymi to że jest bardzo celny. Zresztą, każdy kto interesuje się bronią wie jak dobre pistolety w swojej ofercie ma Zoraki. Tym bardziej, że w sklepie bron.pl można dostać ją w dobrej cenie.
AntennaRZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 16 lip 2015, 08:25

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: AntennaRZ » 14 cze 2018, 13:29

jA nie mam pistoletu, ale zawsze chciałam mieć... może kiedyś ziści się moje marzenie
Awatar użytkownika
KAROLA2
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2018, 13:52

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: KAROLA2 » 10 lip 2018, 06:58

Jak widać wcale nie tak łatwo o legalną broń w Polsce. Szkoda, sam chciałbym mieć broń do samoobrony.
HankaWolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2018, 15:22

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: HankaWolka » 08 sie 2018, 15:27

o matko, a po co komu nosić pistolet przy sobie :O?

______________
https://moodo.pl/pol_m_KOLEKCJA_LETNIE-KLIMATY-463.html
zakolas
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 08 wrz 2018, 12:31

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: zakolas » 08 wrz 2018, 12:32

Moim zdaniem jest to jak najbardziej doby pomysł!
fiona45
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 27 cze 2018, 13:41

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: fiona45 » 24 wrz 2018, 15:49

Jak mowa o broni to może was zainteresuje ten sklep http://bron-sklep.pl/9-bron-maszynowa- . Wybór bardzo szeroki, ceny przystępne. Każdy znajdzie coś specjalnego dla Siebie, jak interesuje się takimi różnymi broniami.
FiveToaster
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2018, 16:36

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: FiveToaster » 21 gru 2018, 16:38

a takie pukawki na co2 sa legalne?
PoshNine
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2018, 16:35

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: PoshNine » 23 gru 2018, 16:37

ja mam taki rewolwer na co2, super jest
TightTaito
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 24 gru 2018, 15:22

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: TightTaito » 24 gru 2018, 15:22

fajne pukawki, podoba mi sie
Awatar użytkownika
Evanka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2019, 13:23

Re: Wasze pistolety ;)

Postautor: Evanka » 07 sty 2019, 13:41

Czytając ten wątek również zastanawiam się czy posiadanie broni jest legalne? Wszyscy macie pozwolenie?

Wróć do „Off Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość